SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Chwyt małpi - siłownia rodzaj chwytu

Witam co zmienia chwyt małpi np w wyciskaniu sztangi siedzac na barki albo lezac na klatę lub w ściąganiu drążka na najszersze?

Patrykkuba1234 29 kwietnia 2024
Ekspert odpowiada

Witaj!

Chwyt małpi, w którym kciuk znajduje się po tej samej stronie sztangi co pozostałe 4 palce, tworząc otwarty chwyt sztangi, jest dość popularny wśród zaawansowanych adeptów kulturystyki. Jednak wymaga pewnego doświadczenia, znajomości organizmu, ciężaru, aby nie do szło do sytuacji, gdzie sztanga wyląduje nam na klatce piersiowej, gdy nie opanujemy obciążenia. W języku angielskim nie bez powodu nazywany jest on suicide grip (wolne tłumaczenie chwyt samobójczy/samobójcy). 

Polecamy również: Sztuczki dające siłę: wyciskanie sztangi leżąc! CZĘŚĆ I

W czym może być pomocny, chwyt małpi:

1. Ułatwia wykonywanie ćwiczenia: chwyt małpi może ułatwić wykonywanie niektórych ćwiczeń, takich jak wyciskanie sztangi leżąc czy francuskie wyciskanie sztangi łamanej

2. Lepsze czucie mięśniowe: niektóre osoby wskazują, że lepiej czują pracę mięśni, przy zastosowaniu chwytu małpiego.

3. Bardziej naturalne ułożenie łokci: chwyt małpi może być bardziej naturalnym sposobem na pracę łokciami, jeżeli ktoś ma problemy z łokciem, przy chwycie małpim może odczuwać mniejszy dyskomfort. 

Polecam filmik:


?si=zOW2PlOAP8LRikx2

Środowisko trójbojowe zaleca czasem, aby zamiast chwytu małpiego, próbować zmniejszyć odległość dłoni na sztandze, gdy mamy problem np. z łokciami, aby móc bezpiecznie wykonywać wyciskanie. Co prawda mocniej wtedy aktywujemy tricepsy, ale jesteśmy w stanie wykonywać ruch wyciskania w sposób mniej bolesny dla stawów łokciowych:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7862765/

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 01 maja 2024
1
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.