SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Tarczyca

Choruje na haschimoto z niedoczynnoscia powinnam ograniczyc węgle do minimum więc na co zamienić bo kompletnie brak pomyslu

Edyta 2009 08 kwietnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Dieta i styl życia odgrywają istotną rolę w radzeniu sobie z Hashimoto, ponieważ wiele osób stwierdza, że ich objawy utrzymują się nawet przy przyjmowaniu leków.

Poleca się, aby osoby z Hashimoto unikały glutenu, nabiału oraz warzyw krzyżowych, więc tak naprawdę nie trzeba całkowicie rezygnować z węglowodanów. Jest wręcz wskazane, aby stanowiły one 50% diety. W niektórych przypadkach zaleca się przejście na dietę całkowicie bezbożową co jest bardziej restrykcyjne niż dieta bezglutenowa. Jednak jeśli korzyści przeważają nad konsekwencjami choroby, to chyba warto.

Jakie można jeść węglowodany? Przede wszystkim bogate w składniki odżywcze. Pomoże oto zmniejszyć objawy i poprawić ogólny stan zdrowia.

Bardzo istotne są też takie składniki jak jod, selen, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3. Braki można uzupełniać za pomocą suplementów (najlepiej po konsultacji z lekarzem) oraz produktów spożywczych. 

Źródłem jodu są owoce morza, ryby, jaja. Selen znajdziesz w orzechach brazylijskich, tuńczyku oraz mięsie. A żelazo w czerwonym mięsie, rybach, jajach, orzechach i nasionach. 

Przy Hashimoto dietę i suplementację najlepiej skonsultować z lekarzem i dietetykiem. Możesz też zaczerpnąć inspiracji z dzienników w dziale Ladies, gdzie sporo dziewczyna boryka się z podobnym problemem:

https://www.sfd.pl/Ladies_SFD-f446.html

Polecam również kilka suplementów ze sklepu SFD:

https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_Lukrecja_Cynk_ _Selen-opis40827.html

https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Omega_3_Strong-opis39722.html

https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_ZINC_Forte-opis37100.html 

Agata Bugorska Trener personalny 10 kwietnia 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.