SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rekompozycja sylwetki

Witam, aktualnie przeprowadzam rekompozycje przy wzroście 183cm, wadze 75kg, wieku 23. Aktualna kaloryka wynosi 1700~1800kcal przy pracy siedzącej, zerowym ruchu po pracy, jedynie 3x w tygodniu FBW w domu. Na takiej kaloryce jadę już około miesiąc, z pasa schudłem przy czym biceps urósł o 1cm. Mam pytanie czy muszę wierzyć wszystkim kalkulatorom, które zaraz będą mówić że spożywam dziennie tyle ile mniej więcej wynosi mój BMR czy póki widzę efekty, że do czasu coś rośnie przy czym chudnę mogę dalej tak kontynuować? Pozdrawiam

Hantek 16 października 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Zapotrzebowanie kaloryczne jest kwestią bardzo indywidualną. Mają na to wpływ oczywiście czynniki takie jak wiek, waga, aktywność fizyczna, ale każdy z nas może mieć inny metabolizm. U każdego może być też inny NEAT, który jest tak naprawdę naszą aktywnością spontaniczną, której nie kontrolujemy - gestykulacja, częstotliwość wstawania sprzed TV do kuchni itd. 

Kalkulator BMR jako punkt wyjściowy

Niemniej kalkulatory BMR (przykładowy kalkulator wklejam niżej) są świetnym punktem wyjściowym, bo od czegoś zawsze trzeba zacząć, jednak nie sa nieomylną wyrocznią dającą wynik sprawdzający się w 100% przypadków. Po wyliczeniu zapotrzebowania należy obserwować rezultaty i wprowadzać modyfikacji (dodać lub odjąć kcal względem wyliczeń) w zależności od naszych osobistych uwarunkowań.

kg
cm
lat

Więcej na temat faktycznego zapotrzebowania kalorycznego, NEAT, TEF (termicznego efektu pożywienia) i innych czynników, które na nie wpływają możesz przeczytać w artykule Macieja Sulikowskiego.

Polecamy również: Czy organizm broni się przed odchudzaniem? Czym jest BMR, TEF, NEAT?

Podsumowując

Jeśli masz jakiś cel, a podjęte działania przynoszą zamierzony efekt i nie wpływają one negatywnie na stan zdrowia, to warto iść tą drogą. 

. . Zawodnik IFBB 17 października 2020
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.