SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Odżywka białkowa do śniadania - jak brać białko rano?

jak brac białko rano? z czym i w jakich ilosciach?

marvvy 11 December 2020

Co to jest odżywka białkowa?Ekspert odpowiada

Witaj!

Odpowiednia ilość białka w pierwszym posiłku jest niezwykle istotna z kilku powodów. 

Po pierwsze, po nocnym poście należy uzupełnić za jego pośrednictwem aminokwasy, które szybko zakończą tzw. nocny katabolizm i wprowadzą nasz organizm w stan anaboliczny, czyli w skrócie mówiąc odbudowy mięśni. 

Po drugie, białko jest makroskładnikiem który pozwala utrzymać nasz apetyt w ryzach i oprzeć się pokusie podjadania między kolejnym dużym posiłkiem. 

Spożywanie samego białka rano nie jest najlepszym pomysłem, dlatego najlepiej spożyć je w formie szejka uzupełniającego posiłek lub przy jego pomocy przygotować jedno z poniższych przykładowych rozwiązań. 

  1. Płatki owsiane, odżywka białkowa, dowolny owoc. Płatki owsiane błyskawiczne zalewamy wrzącą wodą lub gorącym mlekiem. Po 5-10 minutach dosypujemy odżywkę białkową oraz dodajemy owoc, mieszamy i wcinamy ze smakiem.  
  2. Przygotowujemy szejk białkowy, zagryzamy bananem oraz garstką orzechów. 
  3. Podobnie jak wcześniej 30g białka mieszamy z 100-150 ml jogurtu naturalnego oraz łyżką masła orzechowego. 
  4. Omlet: 2 jajka, płatki owsiane, odżywka białkowa, banan. Wszystkie składniki blendujemy i gotową masę wylewamy na patelnie z symboliczną ilością tłuszczu. Smażymy na bardzo małym ogniu. 

Należy pamiętać, że minimalna porcja białka nie powinna być mniejsza niż 30g. Dotyczy to wszystkich posiłków spożywanych w ciągu dnia. 

Jeśli szukasz więcej kulinarnych fit inspiracji, to zapraszam do działu FIT Kuchnia. 

https://www.sfd.pl/art/Fitkuchnia-c10/

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 11 December 2020
1