SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nieproporcjonalne łydki

Witam. Mój problem polega na różnicy w obwodach łydek. Lewa łydka jest aż o 2,5 cm większa w obwodzie od prawej. Jakim sposobem/ jakimi ćwiczeniami mogę je wyrównać lub przynajmniej zmniejszyć nieproporcję?

777jackpot 13 marca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Nieproporcjonalne kończyny w naszym ciele to dość powszechne zjawisko. Zazwyczaj jest tak, że strona naszego ciała, która dominuje, ma przewagę nad tą słabszą. Większe nieproporcje mogą świadczyć o innych przypadłościach, które występują w naszym organizmie. Z punktu widzenia fizjoterapeuty, może być to jedna z kończyn krótsza od drugiej, złe ustawienie miednicy, przykurcze mięśniowe, czy też skrzywienia kręgosłupa. 

W poniższym artykule znajdziesz informacje, jak odpowiednio trenować łydki.

Polecamy również: Porusz swoje łydki - strategie wspomagające rozwój łydek

Jak sobie radzić?

1. Jeśli niepokoi Cię dysproporcja tego typu, udaj się do fizjoterapeuty, aby kompleksowo zbadał sylwetkę pod kątem wad postawy. 

2. Zwróć uwagę, czy zakresy ruchu dla obu kończyn są takie same, czy nie ma przykurczy w obrębie stawów skokowych, miednicy, czy samych bioder. 

3. Stań przed lustrem i sprawdź, czy Twoje ciało jest równe, czy miednica nie jest ustawiona w bocznym skrzywieniu, jedna strona nie opada niżej itd. Jeżeli tak będzie, to koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą, aby sprawdzić co dokładnie się tam dzieje. 

4. Trening i równe zaangażowanie mięśni. Często jest tak, że nawet wykonując ćwiczenia obunóż, jedna z nóg mocniej pracuje niż druga. Należy na to szczególnie zwrócić uwagę, gdy wykonujemy wszelkiego rodzaju wspięcia siedząc, czy stojąc obunóż. Być może trzeba będzie zmienić strategię, na jednonóż, aby odpowiednio mocno zaangażować obie nogi. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 15 marca 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.