SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak dokładać ciężary na siłowni?

czy dokładać obciążenie jeśli ciężary nadal mi się tak samo podnosi chociaż już minęły jakieś 2 tygodnie od nie dokładania kolejnych kg? a może to normalne że kiedy zaczyna sie z danym obciążeniem to nie patrzy się na to czy łatwiej później się to dźwiga i wtedy się dodaje kg tylko tak o nie ważne czy podnosi się to łatwiej dodaje się dodatkowe obciążenie patrząc tylko na czas który minął

jezzz 19 grudnia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Istotą robienia postępów na siłowni jest systematycznie zwiększanie stopnia trudności treningu.

Co to oznacza?

To oznacza, że musimy w jakiś sposób utrudniać sobie treningi, aby mięśnie odpowiednio reagowały i rosły. Najprostszym sposobem jest progresja obciążenia. Czyli powolne dokładanie ciężarów, głównie w ćwiczeniach złożonych, wielostawowych. Dokładając ciężar, zaczynamy zwiększać intensywność treningową.

Możemy też progresować poprzez zwiększenie objętości treningowej, czyli np. spróbować wykonać kilka powtórzeń więcej. W końcowych etapach bloku treningowego, gdy ciężar już tak łatwo nie daje się zwiększać, manipulujemy np. ilością serii. 

Prosty sposób na progresję opisałem w poniższym artykule:

Polecamy również: Jak planować progresję w treningu na masę?

Tutaj początkowo próbujesz przełamać serię, zwiększając ilość powtórzeń, a w drugim etapie zwiększasz obciążenie. Wszystko dokładnie opisałem tak, aby było to jasne i zrozumiałe. 

Co do wykonania powtórzeń w seriach, to powinny być one wymagające na tyle, aby pracować blisko upadku mięśniowego. Upadek mięśniowy następuje wtedy, gdy nie jesteś w stanie wykonać kolejnego powtórzenia. Musisz tak wyczuć ciężar i pracę mięśnia, aby wykonać odpowiednio ciężką serię, ale nie do upadku. No, chyba że jesteś bardziej zaawansowaną osobą, to co jakiś czas możesz wykonać bardzo intensywną serię i taki upadek uzyskać. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 20 grudnia 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.