SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból pleców po treningu martwego ciągu

Po treningu martwego ciągu nie utrzymałem techniki przy 230kg, na następny dzień czułem ból pleców w okolicach odcinka L1. Byłem u ortopedy bo ból nie ustał po tygodniu, dostałem skierowanie na rtg, po czym udałem się na rtg. Odebrałem opis badania rtg, wszystko git oprócz tego że opisali mi zwężenie przestrzeni międzykręgowej l5-s1. Ból powoli ustaje i tutaj pytanie czy jest to naciągnięcie mięśnia? Oraz czy to zwężenie przestrzeni międzykręgowej stało mi się po treningu, czy jest to efekt np. zbyt długiego siedzenia przy komputerze kiedy byłem młodszy? Dodam że mam 17lat, waga 93kg.

darwek 25 kwietnia 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Ból pleców w okolicach odcinka L1 po treningu martwego ciągu oraz zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1, które zostało zdiagnozowane na podstawie badania RTG, mogą mieć różne przyczyny. Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy ból jest spowodowany jedynie naciągnięciem mięśnia i incydentem, jaki miał miejsce na treningu. 

Polecamy również: Jak poprawić martwy ciąg? Jakie mięśnie pracują w martwym ciągu?

Przy wykonywaniu martwego ciągu warto pamiętać o mięśniach pomocniczych, ktore mają za zadanie wspomagać prawidłową technikę wykonywania ruchu. 

Co do opisu RTG

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1 może być spowodowane przez różne czynniki, w tym przez długotrwałe siedzenie przy komputerze, urazy kręgosłupa, a także przez intensywny trening. Może się zdarzyć, że trening martwego ciągu był tylko katalizatorem dla już istniejącego problemu.

Ważne jest, aby skonsultować się z fizjoterapeutą w celu dokładnej diagnozy i zaplanowania odpowiedniego leczenia lub rehabilitacji. Możliwe, że będziesz musiał ograniczyć intensywność treningów lub wprowadzić zmiany w swojej technice, aby uniknąć pogłębienia problemu. Jeżeli dojdzie do zbyt mocnego ściśnięcia krążka międzykręgowego, to w przyszłości czeka cię przepuklina na kręgosłupie. 

Prawidłowo wykonywany martwy ciąg nie jest groźny dla pleców, ale tutaj musimy nauczyć się perfekcyjnej techniki. 

Nawet istnieją badania, gdzie wykorzystuje się trening martwego ciągu, aby poprawić problemy z plecami. Z publikacją możesz zapoznać się w poniższym linku:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25559899/

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 25 kwietnia 2023
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.