SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Współczynnik aktywności - jak obliczyć?

Witam czy pomógłby mi ktoś określić moj współczynnik aktywności i zapotrzebowanie, Mam 19 lat,170 cm wzrostu,jestem dziewczyna, wazę 55 kg Dziennie robię 10 tys kroków plus jedze na rowerze 3 razy w tyg po godzinie i robię 3 tabaty po 30/35 minut

Kzkz 01 czerwca 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

W mojej ocenie jest to średnia aktywność i raczej nie kwalifikowałabym jej jeszcze jako wysokiej. Nie jestem też pewna, czy nie pomyliłaś tabaty z jakimś innym treningiem, gdyż typowa tabata trwa 4 minuty, a mianowicie wykonujemy 8 rund po 20 sekund i każda z nich jest przedzielona 10-sekundową przerwą. 

Przypuszczam jednak, że chodzi o trening interwałowy, ale nie to jest główną częścią Twojego pytania. A teraz przejdźmy do obliczeń na podstawie danych, które nam podałaś. Wygląda to następująco: 

Aby:

  • Utrzymać wagę, powinnaś zjadać ok. 2400 kcal 
  • Zwiększyć wagę ciała, powinnaś zjadać ok. 2900 kcal 
  • Redukować wagę ciała powinnaś zjadać ok. 1900 kcal

https://potreningu.pl/kalkulatory/bmr

Niezwykle ważne też jest, aby w każdej sytuacji zrezygnować z żywności przetworzonej, szczególnie tej, która zawiera tłuszcz trans. 

Polecamy również: Jak bardzo szkodzi żywność przetworzona? Co jeść a czego unikać?

Powinnaś również dostarczać nie mniej niż 1,5 g białka na każdy kilogram wagi ciała, gdy np. chcesz utrzymać wagę. Jednak, gdy Twoim celem będzie redukcja, to najlepiej, aby tego białka było nawet 2,5 g. Zaznaczyć warto, że taka dawka jest bezpieczna i w niczym nie zagraża Twojemu zdrowiu. Szczegółowe informacje dotyczące spożycia białka, znajdziesz niżej. 

Polecamy również: Białko - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Polecamy również: Dlaczego podczas odchudzania warto pić białko?

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 01 czerwca 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.