SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementy a pasożyty w jelicie

Dzień dobry. Mam 20 lat. Na badaniach wykazało mi słabą peralstykę jelit, wrzodziejące jelito i glisty ludzkie. Zacząłem odrobaczanie i potrwa ono jeszcze przez 2 miesiące. Tydzień temu codziennie przez 3 dni brałem Pyrantelum OWIX 15 ml w zawiesinie. Od roku czasu jestem aktywny fizycznie i biorę suplementy takie jak Kreatyna i Cytrulina oczywiście z firmy SFD, stąd pytanie czy one nie spowodują skutków ubocznych tzn rośnięciu glist i nabieraniu im masy ciała? Z mojej nie dużej wiedzy żywią się one węglowodanami... ale kreatyna pomaga dostarczyć ciału białko i nie chciałbym aby skutkiem ubocznym służyła tak pasożytom... Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Kacper82639 18 maja 2023
Ekspert odpowiada

Pozytywne efekty działania suplementacji kreatyny na masę, siłę i wytrzymałość ludzkich mięśni wynika głównie z faktu, że jako fosfokreatyna należy ona do grupy fosfagenów, czyli związków magazynujących i dystrybuujących energię biologiczną w postaci rodników fosforanowych. W wielu badaniach rzeczywiście dowiedziono, że suplementacja kreatyny wspomaga rozwój sportowej formy; przykładowo w tym:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6265971/

Natomiast należy podejrzewać, że kreatyna nie będzie miała stymulującego wpływu na rozwój mięśni robaków, albowiem bezkręgowce, do których należą robaki obłe (nicienie), a więc i glista ludzka, nie posługują się jako fosfagenem fosfokreatyną, tylko fosfoargininą:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/fosfoarginina;3902131.html

Jeżeli natomiast chodzi o cytrulinę, to wprawdzie aminokwas ten może być przekształcany w argininę, która jako fosfagen bezkręgowców mogłaby teoretycznie wspomagać rozwój glisty, to jednak przemiana taka ani nie zachodzi w jelitach, ani najprawdopodobniej w organizmach robaków. Osobiście wydaje mi się więc, że suplementacja kreatyny i cytruliny nie powinna wpływać negatywnie na terapię zakażenia glistą ludzką, tym bardziej, że po przyjęciu leku Pyrantelum pasożyty i tak opuszczą szybko Twój przewód pokarmowy.

Niemniej obowiązuje taka zasada, że osoba leczona aktualnie farmakologicznie z uwagi na jakąś przypadłość zdrowotną, decyzję o włączeniu jakiegokolwiek środka, nawet suplementu diety, może podjąć dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzącym jej przypadek chorobowy i po uzyskaniu jego akceptacji. 

 

Sławomir Ambroziak Farmakolog 19 maja 2023
1
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.