SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kompleks wzrostu

Cześć Mam 18 lat i 176 wzrostu, jest to mój wielki kompleks i zawsze chciałem być wyższy Mój ojciec ma 194 wzrostu, Mama około 165 a siostra 8 lata starsza jest o tylko 3 cm odemnie niższa Ojciec zawsze mówił że strasznie późno rósł gdzieś w 4 klasie technikum Jestem w takiej samej sytuacji tylko nie widzę zmian Czy jest jakakolwiek szanse że urosnę chociaż kilka cm? Szczerze mówiąc przez całe życie słabo się odżywiałem wręcz mam niedowagę Staram się to naprawić ale tracę nadzieje na to że jeszcze urosnę Pozdrawiam

Ospix 28 February 2024
Ekspert odpowiada

Witaj!

Rozumiem, że wzrost może być ważnym aspektem dla wielu osób, ale pamiętaj, że każdy organizm jest inny, a proces wzrostu jest złożony i zależy od wielu czynników. Twoja genetyka ma duże znaczenie dla wzrostu.

Jeśli Twój ojciec jest wysoki, istnieje szansa, że odziedziczyłeś po nim pewne cechy genetyczne związane ze wzrostem. Jednak tutaj sprawa jest na tyle skomplikowana, nasze ciało nieprzewidywalne, że i tak do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki będzie efekt, rozwoju naszego ciała. 

Jak wskazują poniższe badania, w 80% za nasz wzrost odpowiadają geny:
https://medlineplus.gov/genetics/understanding/traits/height/

Polecamy również: Wzrost człowieka - od czego zależy i jak go zwiększyć?

W wieku 18 lat większość osób osiągnęła już swoją pełną wysokość, ale niektórzy nadal rosną nawet do 23. roku życia. Twoje opóźnienie w rozwoju kostnym może wpłynąć na to, jak długo będziesz rósł. Istnieje więc szansa, że jeszcze coś uda się tutaj ugrać w kwestiach wzrostu. 

O czym należy pamiętać?

Sen jest kluczowy dla wydzielania hormonu wzrostu. Upewnij się, że śpisz wystarczająco długo. Jakość snu też ma tutaj spore znaczenie. Właściwa dieta, jest niezbędna dla zdrowego wzrostu. Spożywaj białka, węglowodany i tłuszcze, a także dbaj o witaminy i minerały. Nie powinno zabraknąć w Twoich posiłkach witaminy D3, K2, Wapnia, Magnezu i kwasów tłuszczowych omega 3. Pamiętaj też o aktywności fizycznej, jak i o wykluczeniu ewentualnych używek z diety, które mogą działać ograniczająco na rozwój. 

 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 28 February 2024
0

Dziękuję za konkretną odpowiedź Od pół roku w górę jestem na izoteku jeszcze taki szczegół ale czytalem ze szansa ma zachamowanie rozwoju kosci jest 1 na 10 000 Martwi mnie ze jestem o tylko kilka cm wyższy od siostry, średnio to wygląda Pozdrawiam

Anonim 02 March 2024
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.