SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Martwy ciąg - dobry wynik dla 17-latka

Czy 180kg Przy wadze 70kg w martwym ciągu w wieku 17lat to jakiś nad wyraz dobry wynik i czy nie zrobię se krzywdy Przy tej wadze dążąc do 200kg?

Roodi 12 marca 2024
Ekspert odpowiada

Witaj!

Wynik bardzo dobry, ale pod warunkiem, że technicznie wykonany jest prawidłowo. Sam nie raz obserwuje, co dzieje się na siłowniach i młodzież ostro przesadza z ciężarami, gdzie podstawy techniki leżą. Ciężar jest bezpieczny pod warunkiem, że podniesiony w sposób funkcjonalny. Mam tutaj na myśli to, że jak wykorzystasz ciało prawidłowo, to nie będzie on szkodliwy. 

Co więcej, martwy ciąg w pewnych przypadkach może posłużyć za element rehabilitacji, o czym napisano w badaniach:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9837526/

Polecamy również: Jak poprawić martwy ciąg? Jakie mięśnie pracują w martwym ciągu?

Podnosząc ciężary na siłowni, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, aby osiągnąć bezpieczne i efektywne wyniki:

Poprawna technika jest niezwykle ważna. Upewnij się, że wykonujesz ćwiczenia z właściwym ułożeniem ciała. Jeśli nie jesteś pewny, poproś trenera o wskazówki lub obserwuj doświadczonych sportowców. Przed rozpoczęciem treningu zawsze się rozgrzej. Wykonaj kilka dynamicznych ćwiczeń, aby przygotować mięśnie na większe obciążenia.

Daj swoim mięśniom czas na regenerację między seriami. Odpoczynek jest równie ważny, jak sama praca. Pamiętaj, że trening siłowy idzie w parze z odpowiednią dietą. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość białka, węglowodanów i tłuszczów. To również jest ważne w kontekście unikania kontuzji. Dobrze odżywione i zregenerowane mięśnie, to ich gotowość do kolejnego wysiłku. Niedobory dietetyczne mogą wpływać na zwiększone ryzyko wystąpienia urazów. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 14 marca 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.