SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy odżywka białkowa zawiera komplet aminokwasów?

Dzień dobry. Mam pytanie. Czy izolat białka, na przykład: https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Isolate_Protein-opis33551.html#wartosci ma taki sam lub podobny profil aminokwasowy i enzymy trawienne, jak https://sklep.kfd.pl/scitec-100-whey-protein-professional-2350g-p-2947.html ? Pytam, bo w opisie tej drugiej odżywki jest wypisane wszystko, a w opisach innych odżywek trudno znaleźć to i nie wiem, czy lepiej kupić sobie izolat aminokwasy osobno czy lepiej zostać przy WPC od Sciteca? Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

Anonim 17 września 2022
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Wszystkie białka zwierzęce posiadają komplet aminokwasów, natomiast niekompletne bywają białka roślinne. Jednak w przypadku tych drugich można ten problem ominąć, stosując mieszanki białek roślinnych, takie jak np. seria VEGAN PROTEIN

Dlatego pod względem zawartości aminokwasów, wymienione przez Ciebie produkty można uznać za identyczne. 

Jeśli natomiast chodzi o enzymy trawienne, to produkt ALLNUTRITION nie posiada ich jako dodatku. Enzymy trawienne wykazują swoją przydatność w przypadku zastosowania bardzo dużej ilości białka w diecie oraz wtedy, gdy nasz przewód pokarmowy jest bardzo delikatny. 

Jednak gdy stosujemy izolaty, to trudno mówić o problemach trawiennych. Enzymy trawienne mogą być fajnym dodatkiem, ale rzadko kiedy koniecznym. Jeśli spożywając dany produkt, nie odczuwasz żadnego dyskomfortu, to nie zachodzi taka potrzeba. 

Kulturyści, którzy stosują ponad 3 g białka na dobę (na każdy kg/masy ciała) niekiedy stosują jako dodatek "osobne enzymy", mam tu na myśli produkt tego typu:

https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Betaine_HCL_ _Pepsin-opis39733.html

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 18 września 2022
0

Szanowna Pani. Bardzo dziękuję za odpowiedź, rozumiem teraz więcej. Pytałem również dlatego, że Pani w sklepie, którą o to zapytałem mówiła, że np. l-glutamina jest dostępna jako osobny produkt do suplementacji i zastanawialiśmy się, czy jest w tym izolacie, o którym rozmawiamy. Pewna dobra dusza podpowiedziała, że izolat linkowany będzie lepszym wyborem od WPC/WPI od Sciteca. Jeśli chodzi o podaż białka powyżej 3g/kg, to mnie to nie będzie dotyczyło, bo z powodów zdrowotnych będę musiał obciąć je do 0,6-1,2 g/kg + dieta bezglutenowa najprawdopodobniej. Czy korzystając z okazji mogę zapytać, czy taki podaż białka jest w stanie dać mi wzrosty tkanki mięśniowej i wesprzeć procesy regeneracji? Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

Anonim 18 września 2022
Ekspert odpowiada

0,8-1g białka/kg wagi ciała uznaje się za wartość minimalną dla zachowania zdrowia. Osoby aktywne powinny go spożywać co najmniej dwa razy tyle i to właśnie po to, aby sprawniej budować mięśnie i dobrze regenerować się po wysiłku. 

Nie wiem, z jakiej przyczyny nie możesz przyjmować większej ilości białka, ale alternatywą mogą być jeszcze aminokwasy w formie wolnej, czyli EAA (np. dwie porcje po 15 g dziennie). Nie wymagają one trawienia i nie obciążają układu pokarmowego. Acz trochę gdybam, bo nie wiem, skąd się biorą Twoje ograniczenia. Tak czy inaczej, 2 g białka/kg masy ciała uznaje się za ilość bezpieczną dla zdrowia. 

Polecamy również: Białko - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 26 października 2022
0

Ograniczenia biorą się z powodu problemów z nerkami. Jestem w trakcie diagnostyki nerek i dietetyk zwrócił uwagę, że 2g/kg masy ciała może mi je rozwalić, zwłaszcza jak kreatynina jest rzędu 1,39 mg/dl (przy normie 1,2g/dl), jak będzie problem. No ale wizytę u specjalisty mam wkrótce, więc się dowiem. Póki co mam zabronione brać kreatynę, bo to zamaże wyniki. Dziękuję za odpowiedź, będę wiedział, na co zwrócić uwagi. Póki co w diecie mam ustawione 1,5g/kg i zobaczymy, co dalej... Ma Pani doświadczenie takie, że za wysoka podaż białka może wysłać nerki na emeryturę?

Anonim 26 października 2022
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.