SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy można stosować kreatynę w wieku 79 lat?

Czy wieku 79lat mogę się suplementować kreatyną trenuję tenis stołowy od ponad 60 lat 3 razy w tygodniu?

Anonim 09 June 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Może się okazać, że nie tylko kreatyna, ale i białko serwatkowe będą strategicznymi dodatkami zarówno dla Twojej formy sportowej, jak i zdrowia.

Jednakowoż kreatyna i białko były w badaniach naukowych stosowane u osób w Twoim wieku i starszym, nawet dotyczyły seniorów po zabiegach, operacjach powodujących unieruchomienie. Bezsprzecznie wykazano korzyści w kontekście powrotu do zdrowia, zapobiegania sarkopenii i utrzymaniu siły mięśniowej oraz sprawności. 

O korzyściach związanych z przyjmowania obu suplementów, pisał w naszym serwisie farmakolog Sławomir Ambroziak oraz neurobiolog i dietetyk, a także wykładowca poznańskiego AWF Jakub Wiącek. Myślę, że warto abyś poświęcił chwilę na lekturę tych opracowań. Dołączam też raport z badania naukowego, jaki Jakub przeprowadził na poznańskim AWF w kontekście wpływu odżywki białkowej na florę bakteryjną jelit. 

Jeśli jesteś osobą zdrową, a takie mam przekonanie, to sugeruję wypróbować 3-miesięczną suplementację monohydratem kreatyny (5 g dziennie), a dodatkowo wzmocnić swoję dietę porcją odżywki białkowej, która w Twoim wieku jest bardziej przydatna niż kiedykolwiek wcześniej. Wspomniane artykułu niżej. 

Polecamy również: Białko w starszym wieku. Zagrożenia i korzyści stosowania białka

Polecamy również: Kreatyna dla seniora? Po co kreatyna osobom starszym?

Polecamy również: Wpływ diety wysokobiałkowej na florę bakteryjną jelit

Referencje: https://www.mdpi.com/2072-6643/13/11/4093

 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 10 June 2023
0