SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Cwiczenia siłowe a proteza biodra

Witam. Jakie ćwiczenia siłowe są zabronione przy endoprotezie biodra? Na pewno przysiady ze sztanga i wykroki z ciężarem gdyż powodują szybsze zużycie protezy. Proszę mnie nie odsyłać do chirurga (on jest od operacji), do rehabilitanta/fizjoterapeuty (on przywraca zdolności ruchowe) i nie do trenera personalnego gdyż nie jest fizjoterapeuta a napewno do niego mnie odeśle. Dziękuję

Cargo 01 lipca 2023
Ekspert odpowiada

Witaj.

Przede wszystkim to dobry fizjoterapeuta powinien udzielić Ci odpowiedzi na tego typu pytanie. Trening siłowy, jego elementy są w programie nauczania fizjoterapeutów, tak więc powinni oni też znać odpowiedź na temat tego, jakich ruchów unikać, aby proteza nie była narażona na szybsze zużywanie się. Lekarz faktycznie może takiej wiedzy nie mieć, jednak fizjoterapeuta już tak. 

Polecamy również: Dieta, trening i testosteron „po czterdziestce”

Twoje pytanie jest dość skomplikowane, bo bardzo dużo czynników wpływa na to, ile wytrzyma proteza. Jeżeli chodzi o użytek codzienny, to nie ma tutaj problemu. Nie wiem, ile jesteś czasu po zabiegu, ale pierwsze treningi z obciążeniem zazwyczaj zaleca się po 8 tygodniach od zabiegu. Jeżeli chodzi o ograniczenia w treningu siłowym, to przede wszystkim kieruj się tym, jak sprawny byłeś przed operacją. 

Zazwyczaj pacjenci wracają do aktywności sprzed operacji. Nie napisze Ci czy w pełnym zakresie będziesz mógł trenować z obciążeniem, bo nie znam Twojego przypadku. Jednak trening amatorski, rekreacyjny nie powinien wpływać na szybsze zużywanie się protezy. Obecnie montowane protezy są dużo bardziej wytrzymałe niż to, co było kiedyś. 

Istnieją nawet publikacje, gdzie potwierdza się, że trening na maszynach jest bezpieczny dla protezy:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8989469/

Na pewno musisz tutaj kierować się zdrowym rozsądkiem. Stopniowo obciążać staw. Dać sobie sporo czasu na to, aby w pełni przywrócić sprawność kończyny.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 02 lipca 2023
0

Wow. Super link. Dzięki Jestem 4 lata po operacji, szybko się zrehabilitowałem i wróciłem do życia, jednak mięsień ledzwiowo biodrowy mi nie działa. Podniesenie lewej nogi i utrzymanie w powietrzu to max 15 sek do bolu, gdzie prawa noga duz duzo dluzej. Fizjo sportowi, trenerzy z elementami fizjoz rehabilitanci nie pomogli. Chirurg powiedział ze poprostu mięsień/ścięgno mi się zużyło. Jogini nazywają to ścięgnem życia podobno. Jakaś rada? Staram się cwiczyc miesnie przybiodrowe, nogi, dół pleców= nic z tego. Brzucha nie zrobię bo mięśniowo biodrowy nie jest w stanie utrzymać stabilności. Ważę 106, wzrost 190, chodzę na siłkę i liczę kcal. Generalne zdrowy Jestem (badania robie czesto) , 39 lat Dziękuję za fatyge i odpowiedzi

Cargo 04 lipca 2023
Ekspert odpowiada

Cześć.

zerknij na filmik:


tutaj jest sposób na to, aby aktywować i przetrenować mięsień biodrowo-lędźwiowy. Jednak w Twoim przypadku uważałbym na dodatkowe wszelkie rotacje podczas tego ćwiczenia. Raczej nie polecam wersji z rotacją zewnętrzna uda, a podstawowa wersja powinna Ci wystarczyć. Rzadko kiedy jest problem z tym mięśniem w sensie jego osłabienia, zazwyczaj większość osób ma zbyt mocno napięte mięśnie biodrowo-lędźwiowe i wymagają one mocnego rozciągania i rozluźnienia.  

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 05 lipca 2023
0

Próbowałem tego filmiku, jak i wielu innych. Przed treningiem siłowym, innym razem po. Wziąłem trenera personalnego z elementami fizjo i coz..... chyba trzeba się pogodzić

Cargo 07 lipca 2023

Próbowałem tego filmiku, jak i wielu innych. Przed treningiem siłowym, innym razem po. Wziąłem trenera personalnego z elementami fizjo i coz..... chyba trzeba się pogodzić

Cargo 07 lipca 2023
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.