SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Budowanie sylwetki u 13-latka

Chcialbym zbudowac sylwetke. Moja dieta to 2000 kcal i okolo 80g bialka dziennie warze 65kg 13 lat i 173cm wzrostu moje bmi to 21,7 i 12,9% tluszczu chudnąc czy zrobić mase?

Scaredd 06 marca 2024
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Świetnie, że chcesz zadbać o swój wygląd i z pewnością zaprocentuje to w najbliższej przyszłości, jak i na późniejsze lata. Coraz więcej osób w Twoim wieku świadomie podchodzi do tematu odżywiania i aktywnego trybu życia, co oczywiście jest bardzo dobre. 

Na początek wprowadzenie kilku zmian w codziennym jadłospisie może przynieść zadowalające efekty. Mam tu na myśli np. wyeliminowanie żywności przetworzonej, zrezygnowanie ze słodyczy, niezdrowych przekąsek, chipsów, a także słodzonych napoi. 

Myślę, że najlepszą opcją będzie wprowadzenie diety normokalorycznej, która odżywi Twój organizm i dostarczy odpowiednich składników, niezbędnych do dalszego rozwoju w okresie intensywnego wzrostu, w jakim obecnie się znajdujesz. Zerknij w poniższy artykuł, a z pewnością bardziej zrozumiesz, co konkretnie mam na myśli. 

Polecamy również: Dieta normokaloryczna, co to jest?

Na ciężki trening siłowy, jest jeszcze trochę wcześnie, dlatego świetnym wyborem dla początkującego 13-latka będzie trening siłowy z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Nasz fizjoterapeuta Tomasz Maciołek, który na co dzień pracuje z młodzieżą w Twoim wieku, opisał w poniższym artykule przykładowy plan treningowy, który możesz wdrożyć od zaraz. 

Polecamy również: Okiem fizjoterapeuty: Trening siłowy w młodym wieku, od kiedy zacząć?  

Na trening z większym obciążeniem poczekaj jeszcze 2-3 lata. 

Jeśli chcesz odżywiać się zdrowo, ale brakuje Ci pomysłów na posiłki do szkoły, zerknij w poniższy artykuł. 

Polecamy również: Dieta na masę dla ucznia - co jeść w szkole, żeby przytyć?

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 06 marca 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.