SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ashwagandha kiedy zaczyna działać, opinie na temat efektów

Stosuję ashwagandhe od tygodnia na razie nie czuje wielkich rezultatów, czego oczekiwać od tego suplementu i kiedy on zaczyna przynosić efekty, chciałbym poznać opinie ekspertów

Tomasz91 12 October 2020
Ekspert odpowiada

Nie doprecyzowałeś, o jakie efekty Ci chodzi. Niemniej ashwagandhę stosujemy najczęściej z myślą o dwóch efektach - albo psychicznym, albo fizycznym.

Ashwagandha - efekty

Otóż ashwagandha oddziałuje na mózg poprzez układy związane z takimi przekaźnikami neuronalnymi, jak GABA, serotonina i aminy katecholowe. Jest to więc działanie podobne, choć oczywiście o wiele słabsze i bardziej stonowane, a więc też całkowicie bezpieczne, do działania leków psychotropowych. W związku z tym stosowanie ashwagandhy sprzyja redukcji lęku i stresu, odprężeniu i ogólnej poprawie nastroju.

Tempo jej działania na te parametry uzależnione jest głównie od aktualnego stanu psychicznego. W gorszym stanie psychicznym działanie jest zwykle szybciej odczuwane. Niemniej dopiero dłuższe stosowanie prowadzi do przywrócenia właściwego nastroju, podobnie jak w przypadku leków psychotropowych. Jeżeli jednak czyjś stan psychiczny jest naprawdę poważny, wtedy należy polecać mu kontakt z lekarzem specjalistą.

Zazwyczaj stosujemy jednak ashwagandhę jako adaptogen, czyli środek ułatwiający przystosowanie psychiczne do niekorzystnych warunków środowiskowych, takich jak przykładowo wyczerpująca psychicznie czy też nerwowa praca. Wtedy zazwyczaj relatywnie szybko powinna pojawić się odporność na stres, ale pełny efekt działania - dopiero po kilku tygodniach.

W sferze fizycznej, jak dowiodły badania, suplementacja ashwagandhy prowadzi w pierwszej kolejności do znacznego przyrostu masy i siły mięśni w odpowiedzi na trening oporowy. Jej związki aktywne są bowiem strukturalnie podobne do męskich hormonów płciowych o aktywności anabolicznej, takich jak testosteron i DHEA, a suplementacja ashwagandhy zwiększa też poziom obu tych hormonów w organizmie. Pełne te efekty pojawiały się jednak w badaniach po 8 tygodniach suplementacji, dlatego polecam w tym względzie odrobinę cierpliwości.     

Sławomir Ambroziak Farmakolog 12 October 2020
1