SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Super serie - które ćwiczenia?

Czy przerwy 90 sekund między seriami ćwiczeń a1 i a2 oznacza że a1 i a2 to super serie?😏

Sim 03 grudnia 2023
Ekspert odpowiada

Witaj.

Nie, to nie oznacza, że a1 i a2 to superserie. Superserie polegają na łączeniu ćwiczeń na przeciwne grupy mięśniowe, które wykonujemy bez przerwy lub z minimalną przerwą pomiędzy nimi. Przerwa 90 sekund między seriami ćwiczeń a1 i a2 jest zbyt długa, aby uznać je za superserie.

Możesz wykonywać superserie na różne sposoby, na przykład:

  • Na przeciwne grupy mięśni (antagonistyczne), np. klatka + plecy, biceps + triceps, uda + łydki
  • Na tę samą grupę mięśni np. wyciskanie leżąc + rozpiętki
  • Na różne typy włókien mięśniowych, np. 10 powtórzeń na wolnym ciężarze + 20 powtórzeń na maszynie.

Polecamy również: Gigant serie, super serie i serie do załamania - co warto wiedzieć?

Superserie mają wiele zalet, takich jak oszczędność czasu, lepsze ukrwienie mięśni, większa hipertrofia i siła. Jednak mają też pewne wady, takie jak większy stres dla organizmu, ryzyko kontuzji i zmęczenia, oraz konieczność dostosowania planu treningowego do metody superserii. Dlatego warto stosować superserie z umiarem.

Więcej o wpływie metod podnoszących intensywność treningu przeczytasz w poniższej publikacji:
https://www.researchgate.net/publication/324331649_Advanced_resistance_training_strategies_for_increasing_muscle_hypertrophy_and_maximal_strength_Part_2_Intensification_methods

Oczywiście kwestia też tego, co autor treningu miał na myśli. a1 i a2 sugeruje, że wykonujemy ćwiczenie na tę samą grupę mięśniową "a", jednak w dwóch wariantach 1 i 2. Napisałeś też o 90 sekund przerwy między seriami, a nie między ćwiczeniami. Łatwiej by było odpowiedzieć szczegółowo na pytanie, jakbyś podał cały plan treningowy do oceny. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 05 grudnia 2023
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.