SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Stosowanie kreatyny przy zawyżonej bilirubinie

Witam czy jeżeli mam zawyżoną bilirubine to moge stosowac kreatyne?

anonim 08 października 2022
Ekspert odpowiada

Sam podwyższony poziom bilirubiny niewiele jest nam w stanie powiedzieć. Najczęściej badanie tego parametru jest zlecane przy podejrzeniu problemów z wątrobą lub niedokrwistością. Nie wiem więc, jaką diagnozę postawił lekarz na podstawie tego badania. Niemniej najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu bilirubiny, czyli tak zwanej inaczej hiperbilirubinemii, jest niedrożność dróg żółciowych związana z rozwojem kamicy żółciowej.

Jeżeli natomiast chodzi o kreatynę i kamicę żółciową, to do tej pory zgłoszono na świecie tylko jeden przypadek korelacji suplementacji kreatyny z kamicą żółciową. To oczywiście sprawa zasadniczo pomijalna, biorąc pod uwagę, że z suplementów kreatynowych skorzystały dotąd setki milionów ludzi. Nie można też oczywiście interpretować tego tak, że u tej osoby suplementacja kreatyny doprowadziła do rozwoju kamicy żółciowej; mogła to być po prostu zwykła koincydencja. Tak więc kreatyna wydaje się w tym przypadku bezpieczna. Nawet odwrotnie - badania udowodniły, że kreatyna hamuje rozwój stłuszczenia wątroby, które może sprzyjać rozwojowi kamicy żółciowej, a już samo w sobie jest przyczyną stłuszczeniowych schorzeń wątroby. 

Istnieje jednak inny aspekt tego zagadnienia... Otóż nie mamy pewności, czy suplement kreatynowy nie wejdzie w jakieś interakcje z lekami stosowanymi przy kamicy żółciowej. Dlatego obowiązuje taka zasada, że jeżeli ktoś jest aktualnie leczony farmakologicznie z uwagi na jakieś schorzenie, decyzję o włączeniu jakiegokolwiek nowego środka, nawet suplementu diety, powinien podejmować dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzącym jego przypadek chorobowy i po uzyskaniu jego akceptacji. Dlatego też doradzam konsultację z lekarzem w tej sprawie.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 10 października 2022
0

Korygując mój wpis mam zaspol gilberta i mam 17 lat.

Anonim 11 października 2022
Ekspert odpowiada

Na szczęście nie jest to nic szczególnie poważnego. Musisz jednak unikać diety z dużym ograniczeniem poboru pożywienia lub dużym udziałem tłuszczów, odwodnienia i alkoholu, jak również stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego. No ale to tym bardziej radziłbym skonsultować z lekarzem sprawę suplementacji kreatyny.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 12 października 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.