SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Różnica w sile w wyciskaniu na klatkę piersiową

Dlaczego jak robię klatę ze znajomym to hantle wyciskamy takim samym ciężarem i na tyle samo powtórzeń triceps tez robimy podobnym ciężarem a przy wyciskaniu na płaskiej gryfem jest różnica 20 kg maxa. Technika tu i tu jest poprawna

Kamil 14 września 2022
Ekspert odpowiada

Witaj. 

Przede wszystkim wyciskanie sztangi leżąc, trzeba rozpatrywać pod kątem ćwiczenia wielostawowego, ćwiczenia złożonego, które obciąża nieco więcej grup mięśniowych niż samą klatkę piersiową.

Polecamy również: Wyciskanie, wiosłowanie, martwy ciąg - uderz w słabe punkty

Może Ci się wydawać to mało prawdopodobne, ale w wyciskaniu sztangi leżąc, bierze udział praktycznie cała górna część naszego ciała. Jeżeli wyciskamy dodatkowo z delikatnym mostkiem, to jesteśmy również w stanie zaangażować trochę nogi.

Różnice w sile w przypadku wyciskania sztangi leżąc, mogą faktycznie wynikać ze sposobu, w jaki angażujesz pozostałe grupy mięśniowe nie tylko te stricte odpowiedzialne za ruch.

Oczywiście technika wykonania wyciskania sztangi leżąc w przypadku twoim i twoich kolegów również powinna być poddana tutaj weryfikacji. Wiele osób uważa, że wyciskasz sztangę w sposób prawidłowy, a koniec końców okazuje się, że mocno "pchają" barkami i tricepsami tracąc tym samym na siłę. 

Polecamy również: Czy wyciskanie sztangi leżąc to najlepsze ćwiczenie na klatkę piersiową?

Ogólnie, jeżeli nie jesteś zainteresowany trójbojem siłowym, to wyciskanie sztangi leżąc, nie jest kluczowym ćwiczeniem do rozwoju klatki piersiowej. Są dużo lepsze ćwiczenia jak choćby wspomniane przez ciebie wyciskanie hantli, które jest bardziej wymagające dla samych mięśni piersiowych. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 15 września 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.