SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Redukcja podczas kontuzji

Cześć, mam kontuzję prawego barku. Na USG wyszło, że może uszkodzenie ścięgna, może częściowe zerwanie. Na MRI jeszcze sobie poczekam. Trochę to już trwa to z nudów zacząłem redukować. Na początku zmniejszyłem puste kalorie, potem dodałem kardio. Całkiem to idzie, więc zacząłem zastanawiać się, czy nie dałoby radę zrobić 6-packa na wakacje. Moje pytania: - czy na bark wykonywać jakieś ćwiczenia rehabilitacyjne czy czekać na wyniki MRI? - dorzucić do kardio jakiś dedykowany trening na brzuch? - jak ćwiczyłem siłowo to nogi były robione trochę po macoszemu, więc zastanawiałem się, czy teraz czegoś nie porobić?

Rudy Trzmiel 04 marca 2024
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim musisz pamiętać, że redukcja tkanki tłuszczowej podczas okresu kontuzji będzie miała dwa znaczące negatywne następstwa. Po pierwsze, nie jesteś w stanie ćwiczyć z pełną intensywnością, co sprawi, że stracisz więcej masy mięśniowej z grup mięśniowych, które nie są dostatecznie trenowane. Niestety nasze ciało odbierze to za znak, że nie potrzebne są Ci już duże mięśnie i będzie dążyć do ich zmniejszenia.

Polecamy również: Zdrowe barki w pięciu krokach

Po drugie może być problem z regeneracją. Kalorie, energia, białko wszystko to jest potrzebne, aby ciało szybciej radziło sobie z kontuzją. Brak odpowiedniej ilości jedzenia będzie wydłużał czas rekonwalescencji. 

Co do Twoich pytań.

Nie wiem dokładnie, co się stało z barkiem, jakie są uszkodzenia, więc trudno tutaj polecać jakieś ćwiczenia rehabilitacyjne. Musisz poczekać na badanie plus skonsultować się na żywo z fizjoterapeutą. Jeśli wcześniej nie trenowałeś brzucha, to spokojnie możesz dorzucić coś. Jednak tutaj zasada jest taka sama jak z innymi mięśniami. Wiele osób nie robi brzucha na redukcji, kiedy to nie rozwija się mięśni, bo nie można budować na bilansie ujemnym. Tutaj trzeba trenować brzuch cały rok, by go rozwijać i budować jak inne mięśnie. 

Więcej o hipertrofii mięśniowej, o tym, co ma wpływ na rozwój masy mięśniowej, przeczytasz w poniższej publikacji:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6950543/

Podobna sytuacja będzie z nogami. W trakcie redukcji niewiele tutaj zmienisz w kontekście ich masy mięśniowej. Oczywiście jeśli nie trenowałeś nóg jak należy, to zacznij tak czy inaczej. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 05 marca 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.