SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Metypred spadki

Witam,bralem przez 3 miesiące lek steroidowy metypred,podczas niego trenowalem miesiąc i podcxas tego dalej mialem spadki,skonczylem 2 tygodnie temu go brać,na lawie spadek o 20kg,w przysiadzie podobnie,w lapie 3.5cm mniej,i tutaj pytanie czy pamiec miesniowa w tym przypadku tak samo zadziala i powinno sie szybko powrocic do tej formy co byla,pytam poniewaz metypred jak wiadomo powoduje katabolizm czyli spadek miesni,dodam ze waze tyle samo od początku brania leków a spadki są ogromne. Ile mniej wiecej powinno mi zając powrocenie do tego co bylo przy treningu 4-5 razy w tygodniu. Pozdrawiam

pietrzakk4 07 września 2023
Ekspert odpowiada

Tak, rzeczywiście, metypred, czyli metyloprednizolon, to steroidowy lek przeciwzapalny z grupy syntetycznych glikokortykosteroidów, czyli hormonów będących pochodnymi kortyzolu. A ponieważ hormony te działają katabolicznie, dają efekty uboczne odwrotne do anabolicznych androgenów, czyli pochodnych testosteronu, takie jak właśnie ubytek siły mięśni i spadek masy mięśniowej.

Nie wiem, z uwagi na jaką przypadłość byłeś leczony glikokortykosteroidami, ale w praktyce klinicznej bywa tak, że jeżeli terapia z użyciem tych środków dała silne skutki uboczne w postaci znacznej utraty masy i siły mięśni, można rozważać leczenie steroidami anaboliczno-androgennymi. Możesz dopytać więc swojego lekarza prowadzącego, czy w Twoim przypadku zastosowanie steroidów anaboliczno-androgennych nie byłoby przypadkiem zasadne...?

Oczywiście powinieneś wdrożyć dietę wysokobiałkową, szczególnie z udziałem białek serwatkowych, które odznaczają się szczególnie wysoką wartością biologiczną i aktywnością anaboliczną. Można rozważyć również suplementy diety oparte na innych składnikach pokarmowych o dowiedzionej aktywności anabolicznej, takich jak kreatyna czy beta alanina. Konkretnie co do atrofii mięśni powodowanej glikokortykosteroidami niedawno dowiedziono, że bardzo efektywnie przeciwdziałają jej suplementy oparte na ekstraktach z czarnej huby brzozowej, znanej też pod nazwą czaga. Tak to przynajmniej wynika z publikacji tego badania:

https://europepmc.org/article/ppr/ppr612993

Ale o włączeniu ekstraktów z czagi do Twojej diety powinien zadecydować już raczej lekarz prowadzący Twój przypadek chorobowy.   

Sławomir Ambroziak Farmakolog 08 września 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.