SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Martwy ciąg i bicie rekordów w wielu 13 lat

Mam 13lat 164cm wzrostu i 52kg i na martwy ciąg biorę 87,5 kg i czy to dobry wynik ?

Kacper 21 grudnia 2023
Ekspert odpowiada

Cześć.

Przede wszystkim na początek chcę, byś wiedział, że trening siłowy w wieku 13 lat, gdzie wykonujemy ćwiczenia, pod jedno powtórzenie maksymalne nie jest zbyt dobrym pomysłem. Twoje ciało nie jest jeszcze gotowe do tego typu przeciążeń i w przyszłości może niestety powodować komplikacje zdrowotne, związane z układem ruchu. 

Więcej, o bezpieczeństwie treningu siłowego w młodym wieku, opisano w poniższych badaniach:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17119361/

Poniżej wkleję Ci też artykuł, gdzie opisuje mój punkt widzenia dotyczący treningu siłowego nastolatków:

Polecamy również: Okiem fizjoterapeuty: Trening siłowy w młodym wieku, od kiedy zacząć?  

Martwy ciąg to ćwiczenie siłowe, które angażuje wiele mięśni, zwłaszcza grzbietu i nóg. Aby wykonać go poprawnie, trzeba znać odpowiednią technikę i dostosować ciężar do swoich możliwości. Pozostawiając na moment kwestie wieku, czy to, czy jest to bezpieczne, wynik w stosunku do Twojej masy ciała jest bardzo dobry. Oznacza to, że bardzo mało osób w tym wieku, przy tej masie ciała będzie w stanie podnieść taki ciężar. 

Jednak tak jak wspominałem wcześniej, nie jest to rozsądne, nawet gdy trenujemy pod okiem wykwalifikowanego trenera w sekcji trójboju. Dopiero wiek 16 lat jest takim optymalnym momentem do tego, aby nieco poważniej traktować siłownię. Tym bardziej że na co dzień widzę, jak wygląda bicie rekordów przez młodzików na siłowni i technika wykonania takiego boju jest po prostu tragiczna. Wiele osób robi sobie nieświadomie krzywdę, która wyjdzie po latach w formie np. przepuklin na kręgosłupie. 

Trenuj mądrze. Nie kombinuj na razie ze znacznymi ciężarami. Nie schodź poniżej 8 powtórzeń w seriach. Przyjdzie czas na dźwiganie.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 23 grudnia 2023
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.