Wiosna na pełnej... Kusimy RABATAMI! SPRAWDŹ!
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Zapytaj

Ćwiczenia po przebudzeniu - czy to dobry pomysł?

Witam, pytanie: czy dobrym pomysłem byłyby codzienne ćwiczenia po przebudzeniu, jeżeli chciałbym zbudować ogólnie siłę i wytrzymałość? W stylu, że wstaję powiedzmy o 5:30 rano, jakieś 20-30 minut ćwiczeń w domu (pompki, przysiady itd.) a po tym od razu śniadanie.

Essenter 12 stycznia 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Wszystko zależy od tego, jak bardzo ten trening będzie intensywny i wymagający dla Twoich mięśni. 

Jest wiele osób, które rozpoczynają dzień od treningu. Jednak zazwyczaj są to jakieś sesje lekkiego cardio, rozciągania, jogi i ewentualnie ćwiczeń z ciężarem własnego ciała. Na pewno trening ze znacznym obciążeniem będzie tutaj niewskazany, aby wykonywać go bez dnia odpoczynku i regeneracji. 

Polecamy również: Ile razy w tygodniu należy ćwiczyć? Jak często trenować?

Natomiast jeżeli trening będzie lekki, nie będzie wymagający dla Twoich mięśni na tyle, aby powodował np. mikrouszkodzenia mięśniowe, to wtedy istnieje taka możliwość, aby trenować codziennie. Będzie to nawet bardzo fajny sposób na rozpoczęcie dnia. Lekka aktywność fizyczna z rana pobudzi Cię do działania, podkręci metabolizm, sprawi, że poczujesz się dużo lepiej. Lepiej będzie również pracował Twój mózg, jeżeli pracujesz umysłowo. 

Wiadomo, że początki takich treningów mogą powodować bóle mięśniowe, tzw. zakwasy i regeneracja będą nieco wydłużone. Będzie to też powiązane z tym, jak się odżywiasz i jaki masz styl życia. Zacznij od 3 do 4 treningów tygodniowo. Zobaczysz, jak ciało się reaguje i wtedy będziesz wiedział, czy np. wykonywać podobny schemat codziennie, czy np. przeplatać trening na własnym ciężarze ciała z treningiem np. rozciągania, czy jakąś formą treningu metabolicznego jak tabata. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 14 stycznia 2023
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Polecane artykuły