SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ćwiczenia na mięśnie górne pleców

Najlepsze ćwiczenia na górę pleców

OrzełSlayer 03 grudnia 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Zadałeś bardzo ciekawe pytanie, bo zazwyczaj większość osób pyta o najszersze grzbietu. Jeżeli chodzi o aspekty wizualne górnej części grzbietu, to na jego budowę ma wpływ głównie mięsień czworoboczny oraz tylna część naramiennego.

W mniejszym stopniu są to również mięśnie obłe. Oczywiście grzbiet w warstwie głębokiej ma jeszcze mnóstwo innych mięśni, jednak biorą one zazwyczaj ruch we wszystkich ćwiczeniach tych, jakie ukierunkujemy na te, które wymieniłem wyżej. 

Polecamy również: Trening grzbietu: najlepsze ćwiczenia pod lupą

Aby trenować górną część grzbietu, możemy wykorzystać podobne ćwiczenie jak te, które stosujemy w klasycznym treningu. Jednak ich sposób wykonania będzie się nieco różnił, bo albo będziemy chwytać sztangę czy drążek szerzej lub też będziemy go prowadzić bardziej w kierunku klatki piersiowej niż bioder. 

Jakie ćwiczenia można zastosować?

Wiosłowanie ze sztangą, jednak kierujesz ja bardziej w część dolną klatki piersiowej, również można łokcie nieco odchylić od ciała:


?

Podobnie wykorzystać możemy wiosłowanie jednorącz z hantlą:


?

Wykorzystać możesz też pół sztangę:


?

Oczywiście wszelkiego rodzaju szrugsy, wiosłowanie focze, czy warianty przyciągania wyciągów również będą dobrze wpływać na górną część grzbietu. Zasada jest taka sama, aby bardziej koncentrować się na tym, by gryf prowadzić wyżej niż przy klasycznym treningu grzbietu, jak i wykorzystać odchylenie łokcia o około 45 stopni od ciała. 

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że mięśnie grzbietu wymagają dość znacznej pracy, aby rosły. W poniższej publikacji naukowej przeczytasz, jak należy postępować, aby lepiej zainicjować ich hipertrofię:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25853914

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 05 grudnia 2023
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.