SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból biodra

Jak robię przysiad martwy klasyczny lub rdl boli mnie tak jakby czubek z lewej strony biodra na plecach takie kłucie ucisk takie poleczenie trochę ale bardziej kłucie czym może to być spowodowane

WiwaldiPierniczony 13 września 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Ból biodra może mieć różne przyczyny, ale często jest związany z przeciążeniem stawu biodrowego, zwyrodnieniem stawu biodrowego lub urazem mechanicznym. Może też być spowodowany przez ucisk na nerw, który biegnie z kręgosłupa do nogi. 

Polecamy również: Jak wzmocnić biodra? Kompletne połączenie dla siły bioder!

Jeśli ból biodra pojawia się podczas wykonywania ćwiczeń siłowych, takich jak przysiad martwy klasyczny lub rdl, to może to oznaczać, że nie wykonujesz ich prawidłowo lub że masz słabe mięśnie stabilizujące staw biodrowy. Może też świadczyć o niewystarczającej rozgrzewce lub regeneracji po treningu. Tutaj w pierwszej kolejności trzeba właśnie zbadać tego typu podstawy. Być może trzeba nieco skorygować technikę ćwiczeń. 

Inaczej sprawa wygląda, gdy ból pojawił się nagle lub jest wynikiem jakiegoś urazu. Konieczna jest wtedy konsultacja z fizjoterapeutą lub lekarzem specjalistą w zakresie np. ortopedii. Fizjoterapeuta sprawdzi, czy przyczyną jest np. ucisk na nerw, czy bardziej trzeba skupić się na poprawie mobilności bioder lub też wzmocnieniu mięśni posturalnych. 

Jeśli ból biodra jest silny, utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, gorączka lub utykanie, to powinieneś zgłosić się do lekarza ortopedy. Może on zlecić dodatkowe badania, takie jak RTG, USG lub rezonans magnetyczny, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia stawu biodrowego.

Więcej o diagnostyce bólu bioder przeczytasz tutaj:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33448767/

 

 

 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 15 września 2023
1
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.