SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zmiany wzrostu po treningu siłowym

Mam 15 lat, zauważyłem że po silowni jestem niższy o 2/3cm niż zwykle. Jest to normalne i się nie przejmować czy iść do lekarzy czy coś. Z góry dzięki

Wojtek 08 lutego 2022
Ekspert odpowiada

Witaj. 

Różnica wzrostu, jaka występuje w naszym ciele w ciągu dnia, może wahać się o 2-3 cm. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, które powiązane jest m.in. z tym że zmniejsza się ilość płynu w krążkach międzykręgowych naszego kręgosłupa. Gdy organizm odpoczywa w nocy, krążki z powrotem ulegają nawodnieniu i to zazwyczaj z samego rana jesteśmy najwyżsi.

Czy trening siłowy obniża wzrost?

Polecamy również: Ciężary, a wzrost. Czy siłownia i podnoszenie ciężarów hamują wzrost?
 

Istnieje wiele mitów i wiele różnych opinii na temat tego, że siłownia może hamować wzrost. Niestety nie ma potwierdzenia w postaci badań naukowych, które by jednoznacznie określiły, że trening na siłowni może sprzyjać ograniczeniu wzrostu organizmu.

Nie ma więc obawy, że trening siłowy w jakikolwiek sposób będzie negatywnie wpływał na Twój wzrost i że jest to zjawisko, które trzeba skonsultować z lekarzem.

Jednak, jeżeli posiadasz jakieś wątpliwości co do kondycji zdrowotnej Twojego ciała, która skupia się przede wszystkim na układzie ruchu, to polecam wizytę u fizjoterapeuty. Kontrolna konsultacja pozwoli obejrzeć i ocenić sylwetkę, czy nie występują ewentualne wady postawy ciała, które gdzieś tam mogą wpływać na trening siłowy i ryzyko kontuzji.

Na koniec warto również wspomnieć o tym, że wzrost powinniśmy mierzyć o tej samej porze dnia i w taki sposób, aby otwór ucha, który prowadzi do kanału ucha, znajdował się na równym poziomie z kącikiem oka. Czasem wystarczy nieco odchylić głowę ku tyłowi, a może się okazać, że zyskaliśmy parę centymetrów wzrostu. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 08 lutego 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.