SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementacja

Witam! Chciałam zapytać czy można jednocześnie stosować kilka suplementów? Chodzi mi o: Biotynę, Spirulinę, L-Karnitynę, Ashwaghandę, Komplex Witamin? Również chodzi mi o spalacz tkanki tłuszczowej, wyczytałam, że zawiera kofeinę i nie zaleca się stosowania tego produktu z innymi rzeczami posiadającymi ją w składzie, w moim przypadku to naturalna yerba z wysoką jej zawartością.

Maria 11 marca 2021
Ekspert odpowiada

Na początek należałoby przypomnieć, że suplementy diety to nie leki. Suplementy diety, jak sama ich nazwa wskazuje, służą uzupełnianiu diety. Suplementy diety opierane są więc na izolowanych i skoncentrowanych składnikach pokarmowych, ewentualnie na składnikach ziołowych, ale pochodzących z ziół legitymujących się długą tradycją wykorzystania konsumpcyjnego, jak przykładowo w przypadku przypraw kulinarnych czy "herbatek" ziołowych, konsumowanych tradycyjnie jako napary ogólnie wzmacniające.

Piszę o tym z tej przyczyny, że w odróżnieniu od leków, w przypadku składników suplementów diety nie zachodzą zazwyczaj jakieś złożone interakcje, które mogłyby nieść ze sobą niekorzystne efekty zdrowotne. Tak więc w przypadku terapii farmakologicznej lekarz musi bardzo starannie i rozważnie dobierać i zestawiać ze sobą odpowiednie leki, podczas gdy w przypadku planowania postępowania suplementacyjnego w sporcie nie musimy przejmować się tym wszystkim aż tak bardzo. W przypadku farmakoterapii specjaliści zalecają również lekarzom unikanie tzw. polipragmazji, czyli zestawiania ze sobą nadmiernej ilości środków leczniczych. Chodzi tu właśnie o obniżenie ryzyka wystąpienia jakichś nieprzewidzianych interakcji pomiędzy licznymi składnikami leków. I wprawdzie zalecenia te nie obowiązują w przypadku zestawiania suplementów diety przez zdrowych ich użytkowników, to i tutaj sugeruje się zachowanie rozsądnego umiaru. Dobrym przykładem na konieczność zachowania rozsądnego umiaru jest właśnie wymieniona przez Ciebie kofeina, której dawki mogłyby się sumować, gdybyśmy w naszym programie suplementacyjnym zestawili kilka zawierających ją suplementów.

Przechodząc jednak w odpowiedzi na Twoje pytanie do sedna zagadnienia, to osobiście nie widzę przeciwwskazań do łącznego stosowania wymienionych przez Ciebie suplementów; nie widzę pośród ich składników takich, które mogłyby wchodzić ze sobą w niekorzystne dla organizmu interakcje. Wręcz przeciwnie - bardzo dobrą przykładowo opcją jest zestawianie L-karnityny z tzw. spalaczami tłuszczu. Chodzi bowiem o to, że składniki aktywne spalaczy tłuszczu rozbijają z jednaj strony tłuszcz zapasowy na wolne kwasy tłuszczowe, z drugiej zaś intensyfikują proces nieekonomicznego spalania kwasów tłuszczowych w mitochondriach z wyzwoleniem energii termicznej (dlatego nazywamy je często wymiennie "termogenikami"). Natomiast L-karnityna jest tutaj niejako łącznikiem wiążącym ze sobą oba te procesy. Otóż L-karnityna wiąże uwolnione przez termogeniki kwasy tłuszczowe i wprowadza je do mitochondrów, gdzie z kolei termogeniki znowu intensyfikują ich spalanie. Tak więc do skutecznej aktywności na polu redukcji tłuszczu, termogeniki potrzebują odpowiedniego zasobu L-karnityny.

Jeżeli natomiast chodzi o wspominaną przez Ciebie kofeinę, to powinieneś postępować tak, aby nie przekraczać dobowego jej spożycia ponad 500 mg. Chodzi bowiem o to, że w tym zakresie dawek kofeina jest pożyteczna dla naszej formy, podczas gdy w wyższych może już działać niekorzystnie na organizm sportowca lub osoby ćwiczącej rekreacyjnie. Otóż kofeina pobudza jednocześnie produkcję testosteronu i kortyzolu. I chociaż testosteron jest hormonem uznawanym za pożyteczny a kortyzol za szkodliwy dla rozwoju umięśnienia, to prawda jest taka, że pozostając w odpowiednich proporcjach, oba te hormony współpracują w pozytywnym oddziaływaniu na mięśnie. No i teraz chodzi o to, e kofeina w dobowej dawce do 500 mg kształtuje pozytywny dla muskulatury stosunek testosteronu do kortyzolu, podczas gdy w wyższych - niekorzystny - z przewagą kortyzolu nad testosteronem.   

   

Sławomir Ambroziak Farmakolog 13 marca 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.