SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Stymulacja hipertrofi objętością treningową

Skoro aby odpowiednio stymulować hipertrofie powinniśmy zwiększać objętość treningową czy to nie znaczy, że będziemy ją zwiększać w nieskonczoność? Czy istnieje jakiś cykl w którym stoponiowo zwiększamy obj., a potem przykładowo zmieniamy cel na wyniki siłowe aby ponownie wrócić do hipertrofi z niską obj i znowu stopniowo ją zwiększać?

Nikod 05 marca 2024
Ekspert odpowiada

Witaj!

Hipertrofia mięśniowa to proces wzrostu i zwiększenia objętości mięśni w wyniku treningu siłowego. Rozumienie zasad hipertrofii pozwala przełamać stagnację treningową i rozwijać ciało pod kątem wytrzymałości włókien mięśniowych, ich siły lub objętości. Trzeba pamiętać, że hipertrofia to nie jest pojęcie zero jedynkowe. 

Polecamy również: Mega pompa mięśniowa vs. hipertrofia?!

Oto kilka kluczowych informacji na temat hipertrofii mięśniowej:

Rodzaje hipertrofii:

Hipertrofia miofibralna: Wynika z rozrostu mikrofibryli i skutkuje przyrostem masy i siły. Jest preferowana przez kulturystów, ponieważ daje lepszy efekt sylwetkowy. jest to pogrubienie włókien mięśniowych, czyli ich realny rozrost. 

Hipertrofia sarkoplazmatyczna: Związana z większą zawartością glikogenu, kolagenu i składników mineralnych w płynie wewnątrzmięśniowym. Daje mięśniom dodatkowy zastrzyk energii, ale nie prowadzi do trwałego wzrostu obwodów mięśni, bardziej związany jest on ze zwiększeniem wody w komórkach mięśniowych, czy sarkoplazmy w całym mięśniu. 

Czy hipertrofia zależy tylko od objętości treningowej?

Nie. Ważna jest też intensywność treningu. Objętość treningowa to tylko jeden z czynników. Dochodzą jeszcze stosowany ciężar, tempo, wykorzystanie różnych metod podnoszących intensywność treningu jak np. serie łączone. Ważne jest też obciążenie mechaniczne, czyli tzw. time under tension. Czyli do pewnego momentu zwiększamy objętość, później możemy manipulować intensywnością, ciężarami itd. 

Tutaj masz przykładowe badanie, gdzie porównuje się treningi dużą objętością do treningu z mniejszą objętością i ich wpływ na hipertrofię:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25853914

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 06 marca 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.