SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Spadek testosteronu w wieku 17 lat - porady

Witam, dziś jestem świeżo po odebraniu wyników na testosteron (dziś była pobierana krew), wyszło mi 680,50 ng/dl lecz w lutym miałem go na poziomie około 840,0 ng/dl. W marcu skończyłem 17 lat i zastanawia mnie co może powodwać taki spadek. Ostatnio byłem lekko przetrenowany a od niedzieli jestem chory. Dbam o trening, sen i odżywianie w szczególności o (magnez, cynk i b6). Co to może być?

Bowtedyczuje 01 June 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Twój wynik nadal jest powyżej połowy normy, czyli teoretycznie wszystko jest ok. Jednak, skoro wspominasz o przetrenowaniu, to faktycznie może mieć ono wpływ na obniżenie testosteronu, gdyż poziom tego hormonu jest wyjątkowo chwiejną i niestabilną sprawą. Na wydzielanie testosteronu ma wpływ tyle czynników, że aż trudno je wszystkie wymienić. 

Testosteron na pewno obniża zbyt nisko kaloryczna dieta, szczególnie niskotłuszczowa. Ujemnie na testosteron wpływa również niedobór snu. Fatalne dla tego hormonu jest nadmierne stresowanie się i brak regeneracji. 

Jeśli czujesz się przemęczony, odpocznij, przyjrzyj się swojej diecie. Faktycznie znaczenie mogą mieć też niektóre witaminy i minerały. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie przyjmowanie klasycznego ZMA.

Nic nie napisałeś o alkoholu i używkach, bo zakładam, że one Ciebie nie dotyczą, ale mają one wpływ na obniżenie poziomu testosteronu. 

Nie przejmowałabym się tym zbytnio, bo gdy odpoczniesz, zregenerujesz się i poczujesz się lepiej, to na kolejnym badaniu prawdopodobnie będzie już dużo lepiej. 

Do powyższej suplementacji dorzuć też witaminę D3

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 01 June 2023
1