SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rekompozycja czy coś innego?

Hej, mam 18 lat, 165cm wzrostu i ważę 67 kg, jestem niestety osobą chudo-tłustą. Miesiąc temu rozpocząłem swoją przygodnie z siłownią, uczęszczam tam trzy razy w tygodniu, robiąc FBW i od tygodnia zacząłem liczyć kalorie, trzymać białko (2,2g na kg masy ciała) oraz dążyć do rekompozycji, na deficycie 200kcal. Chciałbym się dowiedzieć, czy jest to dobra droga do poprawy sylwetki, ponieważ na niej planuje się skupić, chciałbym mieć atletyczną sylwetkę tzw. V, dodam że mam prawdopodobnie około 25% tkanki tłuszczowej (może nawet trochę więcej). Jakieś rady dla nowicjusza co do planu treningowego oraz dalej robić? Z góry dziękuje

olvr 15 marca 2024
Ekspert odpowiada

Witaj!

Rekompozycja to zagadnienie dla osób mocno zaawansowanych, które znakomicie znają swój organizm. Czasem wychodzi ona nam samoistnie, gdy zaczynamy ćwiczyć i poprawimy swoje odżywianie. Jednak jako osoba początkująca, nie powinieneś za cel ustalać sobie rekompozycji, bo zazwyczaj nie da ona kompletnie żadnego efektu i będzie źródłem frustracji. 

Faktycznie tzw. thin-fat, czy skinny-fat to sylwetka, która jest kłopotliwa nie tylko do poprawy jej wyglądu, ale też z punktu zdrowotnego, o czym możemy przeczytać w poniższej publikacji:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21892076/

Polecamy również: Rekompozycja sylwetki - czy to ma sens?

Jeżeli masz sporo tkanki tłuszczowej, to trzymaj się deficytu i rób redukcje. 25% to dużo tłuszczu, ale wrażenie takie może być potęgowane tym, że pewnie mas z też mało masy mięśniowej. Trzymając się matematycznych kalkulacji, będzie to około 7-8 kg całości Twojego ciała, a więc teoretycznie przy redukcji 5 kg powinna być już znaczna poprawa sylwetki pod kątem jej otłuszczenia. 

FBW to bardzo dobry wybór, jeżeli chodzi o trening, w dalszych etapach można pomyśleć o interwałach, które w przypadku skinny-fata mogą być lepszą opcją niż klasyczne cardio. 

W diecie nie kieruj się jedynie kaloriami i białkiem. Tutaj ważne będzie też jakościowe jedzenie, zwłaszcza gdy mamy tak problematyczną budowę ciała. Posiłki powinny być nisko przetworzone, aby nie stymulowały mocno insuliny. Skinny fat chętniej reaguje na gromadzenie tłuszczu niż budowę mięśni. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 16 marca 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.