SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pomoc w doborze mikroskładników diety

dzień dobry wszystkim mam pytanie odnośnie rozkładu mikroskładników w diecie mam 183cm wzrostu waga 80kg przez rok udało mi się zredukować z wagi początkowej kiedy się zapuściłem nic nie robiłem tylko grałem w gry i dużo jadłem postanowiłem coś zmienić i zredukowałem z wagi 107kg na 80 jeśli chodzi o aplikacje to liczę kalorię w fitatu i myslałem nad wprowadzeniem paru zmian chodzi o to żeby jeść mniej węglowodanów w dni nie treningowe a w dni treningowe więcej taką rotację co o tym myślicie jak byś cię to poradzili zrobić ile gram białka ww i tłuszczu i jeśli chodzi o kardio to preferuję rowerek stacjonarny do tych czas robiłem tak z 30 45 60 minut po treningu 4x tyg chodzi o to że chcę utrzymać sylwetkę jaką mam teraz nie chcę zwiększać masy ani bardziej redukować obecnie jak mam wolne w pracy sporzywam 2700kacl a jak pracuję 3000kacl

Michał 1901 25 September 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Widać, że całkiem sobie dobrze radzisz i z pewnością orientujesz się w temacie — o co tutaj chodzi. 

Odpowiadając na Twoje pytanie odnośnie rotacji węglowodanami, to jest ona bardzo modna, ale nie jest tu wybitnie skuteczna metoda i nawet my zawodnicy nie zawsze stosujemy ją przed każdymi zawodami. Dla ułatwienia, równie dobrze można sobie poradzić bez niej. Ale też nic nie stoi na przeszkodzie.

Proponuję Ci, abyś sprawdził swoje zapotrzebowanie przy pomocy naszego kalkulatora, a jest on opracowany przy naszym udziale i na podstawie najnowszych badań. Wyznaczy Ci on też optymalne proporcje dla Twojego celu, przy obecnej wadze i aktywności. 

https://potreningu.pl/kalkulatory/bmr

Jedyne co bym zmieniła, to jeszcze podniosła białko, nawet do 2,5 g/kg wagi ciała, gdyż jestem zagorzałą zwolenniczką wytycznych opisanych przez ISSN, znajdziesz je tutaj:

Polecamy również: Białko - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Na ujemnym bilansie energetycznym nie będziesz zwiększał masy mięśniowej, ani też na zerowym bilansie nie jest to łatwe, ale mimo wszystko polecam Ci trening siłowy wykonywany minimum 3 x w tygodniu. Jeśli nie chcesz chodzić do klubu, to trenuj z hantlami w domu. Możesz zastosować jeden z planów opisanych tutaj:

Polecamy również: Trening obwodowy z hantlami. Gotowe plany treningowe dla wszystkich stopni zaawansowania!

Polecamy również: Dlaczego warto trenować z hantlami. Pięć doskonałych ćwiczeń domowych z hantlami!

Chodzi o to, że podczas redukcji spalasz także mięśnie i ciało traci na jakości, a trening oporowy je chroni, co ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania wagi. 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7822064/

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 25 September 2023
0