SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Początki redukcji - czy dobrze postępuję?

Siemka, 2,5 tygodnia temu byłem u lekarza rodzinnego, który zlecił mi dostarczanie 1600 kcal dziennie, gdzie w tamtym momencie ważyłem 137 kg. Pierwszy tydzień, dwa waga poleciała mi szybko w dół i schudłem około 5 kg. Nagle się zatrzymała na 132 kg i nie chciała ani drgnąć. Czytałem o jakimś efekcie plateau i tu się pojawia moje pierwsze pytanie. Czy faktycznie istnieje taki efekt i czy to jest normalne? Jednak kilka dni później waga mi wzrosła o 1 kg w górę i czy to jest normalne, czy robię coś źle? Mam pracę siedzącą, ale staram się codziennie spacerować i co jakiś czas robić ćwiczenia w domu. Nie podjadam i trzymam się limitu kalorii.

Bazu 27 May 2023
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Nie sądzę, by taki efekt u Ciebie nastąpił i na pewno nie na takim etapie. Ponadto to, co straciłeś w tak krótkim czasie, nie można nazwać "schudnięciem". Po prostu w tym momencie miała miejsce większa utrata wody związana z obcięciem kalorii a przede wszystkim węglowodanów. To, co na pewno miało miejsce, to tzw. odbicie wody. 

Tak naprawdę nie ma nic zaskakującego w tym, co się stało, zwłaszcza, zważając na Twoją obecną wagę. Trzeba też przyznać, że duża część dietetyków neguje tak drastyczne obcięcie kalorii i tym samym tak duży deficyt kaloryczny. Jednak w niektórych przypadkach (sądzie, że także w Twoim) może to nie być najgorszą strategią. Opisano ją nawet w stanowisku ISSN, które tutaj omówił Jakub Wiącek. 

Polecamy również: Rodzaje diet a skład masy ciała - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego (ISSN)

Jednak tak głęboki deficyt kaloryczny nie powinien być stosowany w Twoim przypadku dłużej niż 3-4 tygodnie. Po tym okresie oblicz/sprawdź swoje zapotrzebowanie, stosując nasz kalkulator - oczywiście przyjmując wartości dla redukcji wagi. 

https://potreningu.pl/kalkulatory/bmr

Pamiętaj jednak, że bez wdrożenia aktywności fizycznej, a na tym etapie przynajmniej 10 tys. kroków dziennie, sama dieta nie wystarczy, aby poprawić parametry zdrowotne. Dla zachowania zdrowia, sport jest nieodzowny. 

 

 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 28 May 2023
0