SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kwasy Omega 3 i 6

Czy można jednocześnie suplementować Omega-3 i Omega-6? Posiadam omega 3 Strong i czy jest sens brania 6?

Nagieta22 01 February 2023
Ekspert odpowiada

Zarówno wielonienasycone kwasy tłuszczowe szeregu omega 3, jak też wielonienasycone kwasy tłuszczowe szeregu omega 6, są niezbędne dla przebiegu czynności życiowych naszego organizmu i są pożyteczne dla naszego zdrowia.

Problem jedynie w tym, że aby organizm był w stanie wykorzystać optymalnie te pożytki zdrowotne, jedne i drugie kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane do organizmu w optymalnych proporcjach.

Aktualne zalecenia dietetyczne mówią o optymalnej proporcji kwasów omega 6 do kwasów omega 3 jak 4-5:1. Jak natomiast pokazują badania, problemem diety współczesnego człowieka jest zachwianie tych proporcji w kierunku nadmiernego spożycia kwasów omega 6. Te proporcje wynoszą średnio, jeżeli dobrze pamiętam, jakieś 15:1.

Tak więc suplementacja kwasów omega 3 ma na celu poprawę tych proporcji na korzyść kwasów omega 3. Jeżeli więc przyjmujesz suplement omega 3 i odżywiasz się dość standardowo, czyli spożywasz odpowiednią ilość tłuszczów roślinnych, które są bogatym źródłem kwasów omega 6 w postaci kwasu linolowego, przykładowo w postaci dodatku olejów roślinnych do sałatek lub różnego rodzaju nasion czy orzechów, to suplement kwasów omega 6 nie będzie już raczej potrzebny.

Jeżeli jednak unikasz masła, co ostatnio modne, choć niezasadne, to doradzałbym suplementację sprzężonych izomerów kwasu linolowego (CLA), które są charakterystycznymi kwasami tłuszczowymi tłuszczów przeżuwaczy i które są równie pożyteczne dla zdrowia, jak kwasy tłuszczowe omega 3 tłuszczu organizmów morskich.    

Sławomir Ambroziak Farmakolog 03 February 2023
0