SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak rozpoznać uszkodzenie więzadła w kolanie?

po czym poznac czy uszkodzilem wiezadla w kolanie?

piłkarz 20 April 2024
Ekspert odpowiada

Cześć!

Uszkodzenie więzadeł w kolanie może objawiać się na różne sposoby, w zależności od stopnia uszkodzenia. Zazwyczaj jednak jest to ból i niestabilność w stawie, która dość łatwo może namierzyć osoba doświadczona - fizjoterapeuta. Dlatego, jeżeli podejrzewasz, że więzadła mogły ulec uszkodzeniu, to proponuje kontakt ze specjalistą w celu diagnozy. 

Polecamy również: 3 ćwiczenia, które niszczą Twoje kolana

Jakie objawy mogą wystąpić przy uszkodzeniu więzadeł?

1. Ból stawu - nasilenie zależy od stopnia uszkodzenia

2. Ograniczenie ruchomości kolana - zależne od tego, jakie więzadła mogły ulec uszkodzeniu. 

3. Wrażenie „uciekania” kolana - zazwyczaj przy zerwaniach więzadeł krzyżowych. 

W przypadku naciągnięcia dochodzi do uszkodzenia tylko niewielkiej ilości tkanek, przez co występuje jedynie ograniczenie ruchomości kolana. Naderwanie jest już bardziej nieprzyjemne i wiąże się z zerwaniem części włókien, obrzękiem, bólem i trudnościami z poruszaniem się. Ostatecznie może dojść również do zerwania. Przerwane są wtedy wszystkie włókna, co powoduje bardzo silny ból, obrzęk, niestabilność kolana, problem z utrzymaniem postawy stojącej. 

O sposobach leczenia uszkodzeń więzadeł przeczytasz w poniższej publikacji naukowej:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6513385/

Jeżeli podejrzewasz, że mogłeś uszkodzić więzadła w kolanie, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zaniedbanie takiego urazu może prowadzić do poważnych powikłań lub zdecydowanie przedłużyć rekonwalescencję.

 

 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 22 April 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.