SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Bieganie z zakwasami nóg

Czy bieganie z zakwasami nóg nie ma przeciwskazań? Chodzi mi o to czy nie będzie to miało wpływu na hipertrofie

Bladysmok 08 stycznia 2024
Ekspert odpowiada

Witaj,

Zakwasy to opóźniona bolesność mięśniowa, która pojawia się po intensywnym treningu lub nowych ćwiczeniach. Są wynikiem mikrourazów włókien mięśniowych, które podczas regeneracji stają się silniejsze i bardziej odporne. Termin ten nie dotyczy typowo zjawiska wydzielania się kwasu mlekowego, jednak jest używany w ramach uproszczenia nazewnictwa, a prawidłowa nazwa to DOMS, czyli tzw. opóźniona bolesność mięśni występująca po wysiłku. 

Polecamy również: Co na zakwasy? Jak się pozbyć zakwasów i przyspieszyć regenerację obolałych mięśni?

Bieganie z zakwasami nie jest zalecane, ponieważ może pogłębiać uszkodzenia mięśni, zaburzać proces gojenia i zwiększać ryzyko kontuzji. Lepiej zrobić dzień przerwy lub wykonać bardzo delikatny wysiłek jak np. spacer, czy nieco szybszy marsz. 

Bieganie z zakwasami nie ma bezpośredniego wpływu na hipertrofię mięśni, czyli zwiększenie ich objętości. Hipertrofia zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj, intensywność i częstotliwość treningu, dieta, odpoczynek, genetyka i hormony. Jako tako, zjawisko hipertrofii nie występuje na skutek biegu, chyba, że mowa o typowych sprintach, gdzie wywołujemy efekt wysiłku beztlenowego. 

Więcej na temat wpływu biegu na hipertrofię przeczytasz z w poniższej publikacji:
https://link.springer.com/article/10.1007/s40279-022-01688-x

Podsumowując ból mięśniowy, mocny, oznacza, że nasze ciało nie jest jeszcze gotowe do ponownej, pełnej aktywności. Lekka aktywność tlenowa, jak spacery, szybki marsz może przyczynić się do poprawy regeneracji. Uwzględnij również ewentualne zmiany w diecie czy suplementacji, jeżeli ciało nie będzie nadążać z regeneracją. 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 10 stycznia 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.