SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Złamanie zmęczeniowe - po jakim czasie można wrócić do treningów?

Witam wszystkich. Mam syna 16 lat , kandydat na piłkarza i doznal kontuzji, ortopeda stwierdził podejżenie złamania zmęczeniowego prawej kości łonowej,USG rowniezbyło robione, radiolog w opisie nic szczególnego nie zauważył, jakieś drobne zmiany i nic poważnego powiedział, trwa to już 7 tygodni, syn nadal odczuwa ból kości łonowej. Wdrożony został fizjoterapeuta od 2 tygodni. Ból trochę ustał ale wcziąż jest , czuć go jak rozciąga się podczas ćwiczenia. A więc nie można jeszcze na 100% trenować. Moje pytanie brzmi ile jescze to może potrwać czyli brak treningo na 100%.... (Syn trenował codziennie oprócz środy, w wekeend mecz.)

Darek999 06 lipca 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Kontuzje zmęczeniowe, takie jak złamania zmęczeniowe, mogą wymagać dłuższego czasu na pełne wygojenie. W przypadku złamania zmęczeniowego kości łonowej, kluczowe jest zastosowanie odpowiednich metod leczenia i zapewnienie organizmowi czasu na gojenie się. Przeważnie regeneracja kości trwa tak długo, jak w przypadku klasycznych złamań. 

Polecamy również: Regeneracja po treningu. 5 rzeczy, które robisz źle podczas odpoczynku

Zrost kostny zaczyna się tworzyć około 3 tygodnia po wystąpieniu złamania. Czas trwania procesu leczenia i rekonwalescencji może się różnić w zależności od stopnia uszkodzenia, indywidualnych czynników zdrowotnych oraz skuteczności terapii fizjoterapeutycznej. W przypadku złamań zmęczeniowych, najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego odpoczynku i unikanie obciążania kontuzjowanej kości.

Więcej na temat złamania zmęczeniowego można przeczytać w poniższej publikacji naukowej:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28512006/

Współpracując z fizjoterapeutą, Twój syn otrzymuje profesjonalne wsparcie w celu złagodzenia bólu, poprawy funkcji i przygotowania do powrotu do pełnych treningów. Fizjoterapeuta może dostosować program ćwiczeń do stanu zdrowia syna, stopniowo zwiększając intensywność i obciążenie w miarę poprawy. W przypadku kontuzji i złamań zmęczeniowych ważne jest, aby nie przyspieszać procesu gojenia i dawać organizmowi wystarczająco czasu na pełne wyzdrowienie.

Czas trwania rekonwalescencji może się różnić, ale może trwać kilka tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy też od tego, jak kość intensywnie jest funkcjonalna - czyli jak mocno występują na nią naprężenia w życiu codziennym. W przypadku kości łonowej będzie ona cały czas obciążana np. poprzez konieczność utrzymywania stabilnej pozycji ciała.

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 07 lipca 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.