Wiosna na pełnej... Kusimy RABATAMI! SPRAWDŹ!
SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne Zapytaj

Wszystkie boje na jednym treningu - czy to ma sens?

co sadzicie o trenowaniu wszystkich bojów na jednym treningu? czy ma to sens? czy bedziemy miec wystarczajaco duzo mocy aby takie cwiczenia ogarnac?

Jeżyk 27 kwietnia 2025
Ekspert odpowiada

Witaj.

Gdy mówimy o "wszystkich bojach" na jednym treningu, zazwyczaj mamy na myśli trzy główne, bardzo wymagające ćwiczenia siłowe: przysiad ze sztangą, wyciskanie sztangi na ławce płaskiej i martwy ciąg. To są ćwiczenia wielostawowe, angażujące ogromną liczbę mięśni i bardzo mocno obciążające centralny układ nerwowy. Taki trening może być problematyczny i są różne szkoły co do trenowania w taki sposób.

Polecamy również: Trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów, kulturystyka, co lepsze?

Wykonanie ciężkich serii roboczych wszystkich tych trzech ćwiczeń w ciągu jednej sesji treningowej jest niezwykle wymagające dla organizmu, zarówno pod względem mięśniowym, jak i neurologicznie.

Przysiady mocno męczą nogi, pośladki, dół pleców i CUN. Wyciskanie angażuje klatkę, barki i tricepsy, dokładając zmęczenia do CUN. Martwy ciąg, często uznawany za najbardziej wyczerpujące ćwiczenie, angażuje całe ciało i generuje ogromne zmęczenie CUN. Jeśli wykonasz przysiady i wyciskanie na swoim maksymalnym lub bliskim maksymalnemu poziomie wagi/intensywności, Twoja "moc" i zdolność do wygenerowania siły w martwym ciągu (wykonywanym zazwyczaj jako ostatnie z tych bojów) będą już znacznie ograniczone z powodu narastającego zmęczenia.

Nie będziesz w stanie podnieść takiego ciężaru ani wykonać tylu powtórzeń w martwym ciągu, jakbyś robił to ćwiczenie na świeżości. Podobnie, przysiady mogą wpłynąć na wyciskanie, a oba na martwy ciąg.  

Aby budować maksymalną siłę w danym boju, potrzebujesz do niego podejść wypoczęty, z pełną energią i koncentracją, wykonując ciężkie serie z wysoką jakością ruchu. Robiąc wszystkie boje na raz, nie zapewnisz sobie optymalnych warunków do rozwijania maksymalnej siły w każdym z nich. Twoja "jednostka treningowa siły" na każdy bój będzie mniej efektywna niż gdybyś trenował je osobno lub w mniejszych grupach. 

Przykładowo, ogólne zasady programowania treningu siłowego, często opisywane w podręcznikach i publikacjach przeglądowych dotyczących treningu oporowego, kładą nacisk na rozłożenie obciążenia w mikrocyklu (tygodniu) w celu optymalizacji bodźca i regeneracji:
https://www.mdpi.com/2075-4663/8/9/125

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 27 kwietnia 2025
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Polecane artykuły