SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening bicepsów - chwyt sztangi

Witam czy jeśli łapiemy sztangę wężej angazuje się bardziej głowa długa bicepsa a jeśli szerzej to głowa krótka a jak na szerokości barków to obydwie głowy tak samo ?

Patrykkuba1234 30 kwietnia 2024
Ekspert odpowiada

Witaj!

Zasadniczo, zmiana chwytu na sztandze może wpływać na stopień zaangażowania poszczególnych głów mięśnia dwugłowego ramienia (biceps). Jednak rzeczywiste zaangażowanie poszczególnych głów może zależeć także od innych czynników, takich jak kąt zgięcia w łokciu, pozycja ramienia i obciążenie.

Polecamy również: 10 najskuteczniejszych ćwiczeń na bicepsy

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chwyta się sztangi węższym chwytem (ręce bliżej siebie), to może to prowadzić do większego zaangażowania głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Z kolei chwyt szerszy (ręce dalej od siebie) może prowadzić do większego zaangażowania głowy krótkiej mięśnia dwugłowego ramienia.

Poniżej podrzucam zbadanie, gdzie wyłoniono najlepsze ćwiczenia na bicepsy:
https://www.acefitness.org/continuing-education/prosource/august-2014/4933/ace-study-reveals-best-biceps-exercises/

Jeśli chwytasz się sztangę na szerokości barków, to obydwie głowy mięśnia dwugłowego ramienia są zazwyczaj równomiernie zaangażowane.

Należy jednak zauważyć, że te są tylko ogólnymi wytycznymi i rzeczywiste zaangażowanie poszczególnych głów może zależeć od indywidualnych różnic w budowie anatomicznej i biomechanice ruchu. Ja sam nie korzystam z chwytu szerokiego, gdyż mocno obciąża wtedy moje łokcie i w efekcie trening przynosi więcej strat niż korzyści. Wole wtedy przejść na hantle, by popracować nad innymi rejonami bicepsa, co nie powoduje, że łokcie sztywno muszą pracować w określonej płaszczyźnie ruchu. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 02 maja 2024
1
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.