SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna i białko dla 16-latka - co wybrać?

Witam panowie mam pytanie odnośnie dawkowania 57kg, okolo 180cm lekka niedowaga lat 16 Zaczynam diete oraz ćwiczenia oraz suplemencie stąd pytanie Białko-Trec Mass XXL Kreatyna-Trec Creatine Micronized 200 MESH Jak z dawkowaniem jestem totalnie zielony a nie chce sobie zaszkodzić dobrego nowego roku świry pozdro

Dawid 30 December 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Zacznijmy od małej korekty, gdyż produkt, który wymieniłeś, nie jest białkiem, tylko odżywką węglowodanowo-białkową typu gainer. Niemniej jednak gainery są niezwykle pomocnymi preparatami dla osób, które mają problem ze zwiększeniem wagi. 

Tak samo przydatnym suplementem będzie kreatyna. Śmiało zatem można powiedzieć, że mimo niedużej wiedzy dokonałeś całkiem nie najgorszego zakupu, a teraz do rzeczy...

Najpierw musimy sobie wytłumaczyć, w jaki sposób powstaje masa mięśniowa. Aby zainicjować mechanizmy wzrostu mięśni, musisz dostarczyć im odpowiedni bodziec/sygnał. Takim sygnałem jest ciężki trening siłowy, którego niezbędnym elementem jest progresja ciężarów (regularne zwiększanie obciążeń). Jednak sam trening jeszcze niczego nie gwarantuje, bo przecież, aby stracić na wadzę ludzie również trenują. 

Jeśli jednak Twoim celem jest wzrost masy mięśniowej, to wraz z dostarczeniem mięśniom powyższego bodźca/sygnału, musisz dostarczyć im odpowiednią ilość budulca w postaci aminokwasów zawartych w białku i oczywiście energii, dzięki której procesy wzrostu będą mogły przebiegać. Nazywa się to nadwyżką energetyczną, która to jest warunkiem nie do ominięcia. W uproszczeniu mówiąc, musisz stosować dietę na masę, która będzie dostarczała więcej kalorii, niż spalasz. 

Najczęściej jednak jest tak, że dużej części osób nie jest łatwo dostarczyć aż tyle kalorii, ile potrzebują i tutaj właśnie dużym ułatwieniem jest odżywka typu gainer. 

Odżywki tego typu stosuj zawsze po treningu (100 g + woda lub mleko) oraz wtedy, kiedy będziesz miał problem ze zjedzeniem kompletnego posiłku. Kreatynę stosuj 5 g każdego dnia zaraz po przebudzeniu. 

Komplet porad dla takiej osoby jak Ty, znajdziesz w poniższych artykułach. 

Polecamy również: Dieta i trening na masę dla początkujących, nastolatków

Polecamy również: 50 porad jak budować sportową sylwetkę i zwiększyć masę mięśniową

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 31 December 2021
1
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.