SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból szyi, czy to groźne?

Witam. Mam problem z promieniującym bólem występującym w okolicach łopatki, mięsnia obłego i może nawet kaptura. Ból prowokuje ruch głowy w różnych kierunkach(w pionie, poziomie). Przyczyną urazu jest prawdopodobnie ostatni trening, lecz to nic pewnego. Gdyż ból zacząłem czuć nie po treningu ani dzień później tylko 2 dni po. Myślę, że winą urazu są wykroki w których używałem hantli 10kg na rękę 15rep x 3 serie - ręce służyły jako takie "haki" może dlatego doszło do nadwyrężenia? Czy może to być coś groźnego, czy raczej przejdzie po kilku dniach? Tak wiem, że przez internet to można ale tak orientacyjnie bo teraz wiadomo jaka sytuacja jest.%0d%0aPozdrawiam.

ciekawy 24 October 2020
Ekspert odpowiada

Witaj.

Faktycznie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, czy nie stało się coś "groźnego" co wymagać będzie dalszej diagnozy i interwencji np. ortopedy, gdyż sam zauważyłeś, że pytanie zadajesz w internecie i na stronie stricte zajmującej się sportem. Jednak, gdy znamy mechanizm, który mógł spowodować uraz, to być może faktycznie można podpowiedzieć, gdzie szukać przyczyny bólu i pomocy.

Polecamy również: Ból szyi i barków? Zrób test łopatek i stawu barkowego

Jeżeli używałeś tzw. haków treningowych, pozbawiłeś się jednej z "barier" ochronnych ciała, jakim jest siła chwytu. CO to oznacza? Otóż nasze ciało adaptuje się do wysiłków. Zazwyczaj, gdy mięśnie nie są na tyle wytrenowane, aby podnosić dany ciężar, to po prostu nie jesteśmy w stanie utrzymywać danego obciążenia. Zgadza się, osoby zaawansowane korzystają np. z pasków treningowych, jednak to nieco inna historia, gdyż zazwyczaj ich świadomość ciała jest nieco inna. 
Dlatego też ciężar, jaki zastosowałeś mógł wywołać napięcie m.in. w szyi, co teraz powoduje ból i promieniowanie. 

Czy to groźne?
Tak i nie. Jeżeli doszło jedynie do napięcia mięśniowego, ewentualnie naciągnięcia, to proste zabiegi fizykalne, jak i odpoczynek dadzą sobie świetnie rade. Jednak, gdy ból będzie utrzymywał się powyżej tygodnia, nadal będzie promieniował i dawał o sobie znać, to znak, że mogło dojść np. do przesunięcia się krążka międzykręgowego, który by trzeba było "wstawić" na miejsce. Tutaj jednak konieczna będzie wizyta u fizjoterapeuty, który sprawdzi w czym jest problem. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 25 October 2020
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.