SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ból obojczyka przy wyciskaniu - porady

Ból obojczyka przy wyciskaniu. Siema,mam problem z obojczykiem po treningu. Nie ćwiczyłem praktycznie nigdy z epizodami po 2 miesiące około 10 lat wstecz. Po około dwóch dniach po poprawnym treningu klaty,czyli spięcie łopatek,mostek,nogi zaczął boleć mnie prawy obojczyk oraz bark. Dodam,że miałem ten obojczyk złamany w wieku 3 lat,wszystko zrosło się prawidłowo i nigdy mi nie ciążył tylko w tym momencie. Proszę o poradę co zrobić z tym fantem.

thisfilip 09 marca 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Już sam fakt, że obojczyk był kiedyś złamany, może wpływać na Twoje odczucia płynące z jego mocniejszego obciążenia. Co innego, gdy pracuje on w warunkach "normalnych", czyli bez treningu, bez podnoszenia ciężarów.

Musisz też wiedzieć, że wyciskanie sztangi na ławce poziomej nie jest zbyt naturalnym ruchem dla naszego ciała. Praktycznie nie ma takiej sytuacji w naszym codziennym życiu, gdzie wykorzystujemy właśnie taki sposób wypychania, odpychania się ramionami.

Polecamy również: Czy wyciskanie sztangi leżąc to najlepsze ćwiczenie na klatkę piersiową?

Co robić?

Przede wszystkim warto by było udać się do fizjoterapeuty. Podstawowe testy ruchomości obręczy barkowej, sprawdzenie zakresów ruchu czy badanie palpacyjne dałoby odpowiedź, czy faktycznie obojczyk pracuje dobrze względem całości stawu ramiennego, czy łopatki. 

Możesz też samemu sprawdzić, czy faktycznie obręcz barkowa pracuje prawidłowo:


/>Być może trzeba będzie tutaj pomyśleć nad mobilizacją stawów, poprawą zakresów ruchomości, aby również obojczyk miał więcej luzu do swojej pracy. 

Być może trzeba będzie też pomyśleć nad zastąpieniem wyciskanie innym ćwiczeniem lub dać lekki skos dodatni, który będzie wpływał już lepiej na barki, jak i całą obręcz kończyny górnej. Jest wiele osób, które niekoniecznie są stworzone pod wyciskanie sztangi. Ja sam zastąpiłem klasyczne wyciskanie wyciskaniem na suwnicy Smitha i jak dla mnie taka opcja sprawdza się nieco lepiej. Pomimo że suwnica gdzieś tam zmusza nasze stawy do pracy w określonej płaszczyźnie, to jednak dobre ustawienie ławki sprawia, że suwnica sprawuje się lepiej. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 11 marca 2023
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.