SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Bieganie na czczo a palanie mięśni

Hej, trenuje 3 razy w tygodniu siłowo FBW czy jeżeli będę przeplatał treningi porannym bieganiem nadczo w lesie średnia intensywność, 40 minut to czy będę prócz tkanki tłuszczowej spalał również mięśnie?

Kerg3r 21 maja 2024
Ekspert odpowiada

Cześć!

Taki sposób treningów może mieć różny wpływ na Twoją masę mięśniową, w zależności od kilku czynników. Przede wszystkim, jeżeli będziesz trenował wieczorem, a biegał rano, to masz dość krótki okres na to, aby się zregenerować i uzupełnić straty energetyczne wynikające z treningu siłowego. Czyli pisząc wprost, nie masz za dużo czasu, by dobrze zjeść po treningu i dać mięśniom paliwa do regeneracji. 

Polecamy również: Trening na czczo - fakty i mity

Bieganie na czczo może skutecznie pomagać w spalaniu tkanki tłuszczowej, ponieważ poziom glikogenu w organizmie jest niski po nocy bez jedzenia, co zmusza organizm do wykorzystywania tłuszczu jako źródła energii. Jednak nie zawsze się tak dzieje, co opisane jest również w artykule powyżej. Dochodzą tutaj też kwestie wysokiego poziomu kortyzolu z rana itd. 

Jak wspomniałem wyżej, bieganie na czczo, gdzie organizm był przetrenowany siłowo i nie miał zbyt dużo czasu na to, aby przyjąć ze 2-3 solidne posiłki, może być narażony na słabszą regenerację i ograniczenie efektów treningu siłowego. 

Więcej o treningu na czczo i jego wpływie na organizm przeczytasz w poniższym opracowaniu:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4500013/ 

Wszystko tak naprawdę będzie zależało od Twojego celu i tego, diety i tego, jak Twój organizm poradzi sobie z regeneracją. O ile w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej, takie rozwiązanie może być owocne, tak w przypadku budowy masy mięśniowej, czy zachowaniu jak największej ilości mięśni podczas odchudzania, może być już kłopotliwe. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 21 maja 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.