SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Przepuklina pępkowa

W USG wyszło mi, że mam powiększoną przepuklinę pępkową o 2mm. ktoś miał/orientuje się czy taka przepuklina wymaga usunięcia chirurgicznego. Czy treningi chociażby kalisteniczne wchodzą w grę? Przy dłuższym chodzeniu jest wyczuwalny kłujący ból po prawej stronie pępka.

g_influence 23 kwietnia 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przepuklina pępkowa to dość powszechne zjawisko, jak i dość popularne miejsce na jej wystąpienie w ciele, ze względu na to, że naturalnie w tym miejscu znajduje się "dziura", która pierwotnie była miejscem przejścia pępowiny służącej do naszego odżywienia w życiu płodowym.

Czy tego typu rodzaj przepukliny i jej występowanie kwalifikuje się do operacji?

Trzeba było zapytać lekarza podczas wykonywania zabiegu USG. Każdy z nas jest inny, każdy ma słabsze, mocniejsze mięśnie brzucha, jak i mięśnie core, co ma wpływ na ewentualne powiększenie się problemu. O ile przepuklina kresy białej (miejsce na środku mięśni brzucha) jest dość trudna w jej powiększeniu i kończy się to małym guzkiem, który fizycznie można wpychać palcem do środka, tak w przypadku pępka jest ryzyko, że przy znacznym ciśnieniu w obrębie jamy brzusznej dojdzie do jej powiększenia. 

Czy można ćwiczyć kalistenicznie?

O ile dla kulturysty, czy osoby trenującej siłowo np. trójbój, kalistenika nie będzie wywoływać znacznego ciśnienia w obrębie jamy brzusznej, tak w przypadku osoby początkującej, która nie jest obeznana z treningiem siłowym, nawet lekki trening kalisteniczny, bazujący na własnej masie ciała będzie niestety wymagający dla mięśni brzucha, mięśni stabilizujących i będzie powodował wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co niestety może powodować powiększenie się przepukliny. 

Najlepiej konsultować wszelką chęć aktywności z lekarzem prowadzącym. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 25 kwietnia 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.