SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kolano biegacza - jak sobie radzić z kontuzją

Kolano biegacza - jak sobie z tym radzić, proszę o pomoc

Stefan-skoczek 18 October 2020
Ekspert odpowiada

Witaj!

Kolano biegacza może mieć kilka podłoży tego, że zaczynają się z nim problemy, najczęściej jest to:

-Zespół przedniego przedziału kolana - ból zazwyczaj dotyczy przedniej części kolana i pracy rzepki, ból właśnie dotyczy przedniej części kolana i nasila się np. gdy chodzimy po schodach.

Jak sobie radzić?

Przede wszystkim na początek należy odpocząć od wysiłku fizycznego, aby ból ustąpił. Kolejno należy zadbać o balans mięśniowy. Tutaj sprawa się komplikuje, bo należy sprawdzić, które mięśnie są mocniej napięte, a które słabiej i wymagają wzmocnienia. Tutaj zazwyczaj potrzebna będzie pomoc fizjo, aby wskazał nam, jakie struktury należy wzmacniać, a jakie rozciągać. 

- Zespół pasma biodrowo-piszczelowego - jest to kolejny problem, jednak dotyczy głównie biodra, gdzie zbyt mocne napięcie naprężacza powięzi szerokiej. Tutaj trzeba zadziałać na mięsień naprężacz np. wykorzystując takie ćwiczenia:


Polecamy również: Kontuzja, grzać czy chłodzić miejsce bólu? Kiedy robić okłady

Musisz pamiętać, że kontuzje tego typu, jak kolano biegacza, czy choćby znane łokcie tenisisty, golfisty, powiązane są z nadmiernym przeciążeniem stawów. Przyczyna przeciążenia może być różna, może być to zbyt duża objętość i intensywność treningowa, jak i np. wada postawy, która wpływa na to, jak stawy funkcjonują. Zazwyczaj, gdy problem jest skomplikowany, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, aby namierzyć faktyczne źródło bólu i podjąć stosowne leczenie. 

W warunkach domowych możesz jedynie odpoczywać, zastosować ewentualne chłodzenie miejsca bólu, jak i zastosować suplementację wspomagająca pracę stawów i odżywiająca tkanki okołostawowe. Można tutaj wykorzystać złożone preparaty kolagenowe, jak np
https://sklep.sfd.pl/ALLNUTRITION_Collagen_Pro-opis40716.html

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 19 October 2020
2
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.