SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Drętwienie ręki po treningu na siłowni

Drętwieje mi prawa ręka i mam mrowienie po treningu na siłowni zazwyczaj nasila się wieczorami, zaznaczam że nie dzwigam duzych ciezarow

Tomek 16 września 2020
Ekspert odpowiada

Witaj.

Drętwieje mi prawa ręka i mam mrowienie po treningu na siłowni zazwyczaj nasila się wieczorami, zaznaczam, że nie dźwigam dużych ciężarów.

Przede wszystkim należy sprecyzować, jaka część kończyny górnej drętwieje. W nazewnictwie fizjoterapii pojęcie "ręka" odnosi się do dłoni. 
Poniżej obrazek, który prezentuje, jaki nerw odpowiada za jaką część naszej dłoni. Jest to ważne, gdyż drętwienie w części przedstawionej na rysunku będzie nam wskazywać na to, z jakim nerwem jest problem i gdzie szukać rozwiązania. 

unerwienie ręki

Pojęcie drętwienia - odnosi się do zaburzenia czucia, które polega albo na tym, że uciskany jest nerw, albo na tym, że dana część ręki jest nieukrwiona. Pojawia się efekt parestezji, który czujemy w postaci mrowienia, braku czucia, osłabienia. Czuć możemy również pieczenie i ból. W przypadku drętwienia kończyn górnych zazwyczaj trzeba przyczyny szukać w odcinku szyjnym kręgosłupa, gdyż to z tego miejsca wychodzi unerwienie naszych rąk. Przyczynami drętwienia zazwyczaj są problemy neurologiczne, czy też ortopedyczne. 

Najczęstszymi zespołami, które mają wpływ na nasze odczucia, to:
-zespół cieśni nadgarstka,
-rwa ramienna,

Gdzie szukać pomocy?
Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię na dalsze badania. Być może konieczne będzie wykonanie szerokiej diagnozy powiązanej ze szczegółowym obrazowaniem rezenonasu magnetycznego, jeżeli będzie podejrzenie uszkodzenia w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. 

Polecam zapoznać się również z artykułem:
https://potreningu.pl/articles/5476/bolace-nadgarstki-a-trening---czy-cwiczyc

 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 17 września 2020
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.