SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy w wieku 13 lat mogę brać 1,5 g kreatyny dziennie?

Czy w wieku 13 lat mogę brać 1,5g kreatyny

Marcel 11 maja 2023
Ekspert odpowiada

Odpowiadając wprost na Twoje pytanie, trzeba powiedzieć, że nie widać żadnych przeciwwskazań do uzupełniania diety 13-latka suplementem kreatyny w dawce 1.5 g dziennie, szczególnie gdy mówimy o młodym człowieku aktywnym fizycznie.

Problem suplementacji kreatyny powinien być po prostu dobrze rozumiany... Kreatyna jest niezbędnym składnikiem pokarmowym, który musi być dostarczany z codzienną dietą, albowiem wprawdzie organizm samodzielnie wytwarza pewne jej ilości, to jednak wewnętrzna synteza nie jest w stanie pokryć podstawowego zapotrzebowania na kreatynę.

Tak więc młodzieniec w wieku 13 lat powinien spożywać dziennie ok. 1 g kreatyny. Jednak zapotrzebowanie to może wzrastać dwu- a nawet trzykrotnie, jeżeli młody człowiek jest bardzo aktywny ruchowo, bo przykładowo uprawia jakąś dyscyplinę sportową. 1 g kreatyny jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu, spożywając przykładowo 2 burgery. Ponieważ kreatyna występuje też w rybach i produktach mlecznych, stosując standardową dietę mieszaną, czyli zawierającą mięso, ryby i nabiał, nie mamy zwykle problemu z uzupełnieniem podstawowego zapotrzebowania na kreatynę.

Jednak w przypadku wysokiej aktywności ruchowej może już pojawić się problem, albowiem z jednej strony nie tak łatwo zjeść 6 burgerów dziennie, a z drugiej nadmierne spożycie mięsa nie jest rozwiązaniem racjonalnym zdrowotnie. Dlatego wtedy najlepiej i najprościej skorzystać z opartego na kreatynie suplementu diety.

Na zakończenie muszę jednak przypomnieć, iż ogólnie obowiązuje taka zasada, że osoba niepełnoletnia może włączyć do swojej diety suplement dopiero po konsultacji z rodzicami i po uzyskaniu ich akceptacji.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 12 maja 2023
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.