Cytrulina działa na każdego tak samo, niezależnie od wieku. Czy więc masz 14 lat, czy też miałbyś, powiedzmy, 30, twój organizm podobnie wykorzysta suplement cytruliny.
Wiek 14 lat nie jest też jakimś przeciwwskazaniem do stosowania suplementu cytruliny. Musimy po prostu dobrze rozumieć rolę cytruliny pełnioną w naszym organizmie. Otóż cytrulina jest czynnikiem wytwarzanym w naszym organizmie, ale jednocześnie też składnikiem pokarmowym, pobieranym przez organizm z pożywienia. Bodaj najobfitszym źródłem pokarmowym cytruliny, jeżeli dobrze pamiętam, są arbuzy. Cytrulina, obok argininy, jest jednym z dwóch aminokwasów niezbędnych do produkcji hormonu gazowego, jakim jest tlenek azotu (NO). Tak więc spożycie cytruliny lub argininy, lub obu tych aminokwasów, przed treningiem powoduje wzmożenie produkcji tlenku azotu podczas treningu. Natomiast tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, ułatwiając dowóz do pracujących mięśni tlenu oraz składników energetyczny i budulcowych, jak również usuwanie z pracujących mięśni szkodliwych produktów przemiany materii. To po pierwsze. A po drugie, tlenek azotu przekształca bodźce mechaniczne pracujących mięśni na bodźce biochemiczne, regenerujące i rozbudowujące muskulaturę. To w dużej mierze właśnie dzięki NO nasze mięśnie przybierają na masie i sile, na skutek systematycznie powtarzanych ćwiczeń siłowych. Tak więc rzeczywiście, jak wykazały badania naukowe, suplementy cytruliny wspomagają rozwój masy i siły mięśni u osób wykonujących treningi oporowe.
Z całą pewnością należy zalecać jednak w młodym wieku ostrożność w przypadku tzw. przedtreningówek, które oprócz cytruliny i argininy zawierają zazwyczaj relatywnie wysokie dawki kofeiny. Natomiast nie ma przesłanek wskazujących na to, aby suplementy samej cytruliny mogły być w jakiś sposób niewskazane dla młodego organizmu.
Obowiązuje jednak taka zasada, że osoby niepełnoletnie nie powinny włączać do swojej diety żadnych suplementów, bez wiedzy i zgody rodziców.