SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ashwagandha a antykoncepcja

Czy ashwaganda z sfd wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

xdaga 06 maja 2021
Ekspert odpowiada

Czy ashwagadha wpływa na działanie środków antykoncepcyjnych, tego na sto procent nie wiemy, ale musimy liczyć się z taką ewentualnością.

Ashwagandha należy do tzw. adaptogenów, czyli naturalnych środków roślinnych, ułatwiających adaptację organizmu do niesprzyjających warunków środowiska zewnętrznego, takich jak przykładowo nadmierne przeciążenie psychiczne czy fizyczne. Takie kierunki działania adaptogenów warunkowane są strukturą chemiczną ich składników aktywnych biologicznie. Otóż składniki te mają zazwyczaj budowę steroidową, czyli bardzo podobną do hormonów steroidowych naszego organizmu, takich jak androgeny (męskie hormony płciowe), estrogeny i gestageny (żeńskie hormony płciowe) oraz kortykosterydy - hormony kory nadnerczy, nazywane popularnie hormonami stresu. Nasze własne hormony steroidowe są bardzo energicznie zaangażowane w funkcje psychiczne i fizyczne naszego organizmu.

Hormony z wszystkich wymienionych wyżej grup regulują funkcje psychiczne jako tzw. neurosteroidy. Wszystkie wpływają też na czynności naszych mięśni, oddziałując korzystnie na ich masę, siłę, wytrzymałość i energetykę. No i właśnie adaptogeny dlatego działają pozytywnie na organizm w przypadku nadmiernego przeciążenia psychicznego i fizycznego, że przypominają budową nasze własne hormony steroidowe. Adaptogeny wpływają też pozytywnie, jak dobrze wiadomo, na funkcje seksualne człowieka, właśnie z uwagi na to, że ich składniki aktywne biologiczne przypominają budową męskie i żeńskie hormony płciowe. Natomiast doustne środki antykoncepcyjne oparte są właśnie na żeńskich hormonach płciowych - estrogenach i gestagenach.

Wprawdzie brakuje badań wyjaśniających potencjalne interakcje zachodzące pomiędzy składnikami biologicznymi ashwagandhy a hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi, niemniej wiadomo, że wchodzą one w takie interakcje z układem żeńskich hormonów płciowych, albowiem w indyjskiej medycynie ludowej ashwagandha polecana jest jako środek regulujący cykl menstruacyjny i podnoszący kobiece libido. Dlatego powszechnie zalecana jest wzmożona ostrożność w korzystaniu z suplementów ashwagandhy, w przypadku przyjmowania doustnych, hormonalnych środków antykoncepcyjnych.       

Sławomir Ambroziak Farmakolog 07 maja 2021
1
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.