SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Problem z wyciskaniem sztangi - pytanie do fizjoterapeuty

Hej piszę z trochę banalnym ale uciążliwym problemem, podczas wyciskania sztangi leżąc, prawa ręka ucieka mi w górę (mam problem z utrzymaniem prosto sztangi) Jaka może być przyczyna?

MatiAmator 30 March 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Wyciskanie sztangi leżąc wymaga od nas odpowiedniego ułożenia pleców i barków, jak i zabezpieczenia ich przed ewentualnymi niechcianymi ruchami, których doświadczasz podczas treningu. Samo wyciskanie jest trudnym bojem, a jego nauka wymaga opanowaniu kilku bardzo ważnych zasad.

Polecam obejrzeć filmik, gdzie chłopaki z SFD PRO zwracają uwagę na najczęściej występujące problemy:


Co może być problemem u Ciebie?

1. Problem techniczny - niedopowiendia technika wyciskania sprawia, że po prostu Twoja ręka Ci gdzieś ucieka. Barki powinny byc wciśnięte w ławkę i opuszczone w kierunku bioder. Łopatki ściągnięte i trzymane na sztywno, wtedy nie powinno dziać się nic złego. 

2. Problem stabilizacyjny - tutaj głównie mam na myśli mięśnie rotujące staw, jak i mięśnie stabilizujące całą obręcz kończyny górnej, jak mięsień zębaty przedni, czy mięśnie międzyłopatkowe. Być może konieczne jest zastosowanie ćwiczeń wzmacniających obręcz kończyny górnej, które pomogą świadomie kontrolować bark. Poczytaj o ćwiczeniach na rotatory.

3. Brak odpowiedniej mobilności stawu - tutaj również może być problem z ograniczonym ruchem stawów. Brak odpowiedniej mobilności sprawi, że staw będzie chciał nadrobić brak zakresu ruchu poprzez inne ustawienie, umożliwiające dalszy ruch. 

Czeka Cię więc nieco pracy domowej do odrobienia, co pozwoli Ci namierzyć ewentualny problem i skutecznie się z nim uporać. Być może warto skorzystać z porady trenera na siłowni, który szybciej pomoże rozwiązać problem, korygując Twoją sylwetkę. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 31 March 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.