SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Morsowanie, przeciwskazania do morsowania

zień dobry piszę w sprawie moich dłoni, ponieważ zawsze miałem niedokrwione , i teraz drugi raz morsowałem i nie wiem czy mogę też zanurzać je ?

marekszu 11 February 2021
Ekspert odpowiada

Witaj.

Morsowanie obecnie przeżywa swój renesans.

Sam zabieg stał się na tyle modny, że obecnie powstało wiele klubów w miastach, które zrzeszają sympatyków zimowego "szaleństwa". Leczenie zimnem, zabiegi krioterapii czy też miejscowe stosowanie zabiegów schładzania, jest powszechnie znane i wykorzystywane m.in. w fizjoterapii. W mojej opinii aktywność tego typu prowadzona z głową, jak najbardziej jest pozytywnym zjawiskiem i jeżeli możemy sobie na nią pozwolić, warta jest propagowania. 

Więcej szczegółów wyczytasz w poniższym artykule:

Polecamy również: Czy morsowanie jest zdrowe? Kąpiel w zimnej wodzie: wady i zalety

Jak chronić dłonie?

Zauważ, że większość morsujących osób korzysta z rękawiczek, specjalnych butów do wody, jak i czapek na głowę, aby chronić najbardziej newralgiczne części ciała, podatne na wychłodzenie i odmrożenia. Tym bardziej, jeżeli masz problem natury niedokrwiennej, to obowiązkowo korzystaj z ciepłych rękawiczek, których oczywiście nie będziesz zanurzał w wodzie. Poza tym, aby unikać negatywnych konsekwencji, podczas pobytu w wodzie, ruszaj energicznie rękoma, całymi kończynami górnymi, aby ułatwić wędrowanie krwi po ciele. 

Dłonie dodatkowo posmarować możesz kremami ochronnymi, aby chronić powierzchnię skóry przed odmrożeniem. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 12 February 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.